Paznokcie to nie tylko ozdoba, to też ochrona dla palców
Paznokcie to nie tylko ozdoba, to też ochrona dla czubków palców, które są bardzo wrażliwe. Gdy chorujemy, chorują również one.
Paznokcie zbudowane są z białka zwanego keratyną. Rosną przez całe nasze życie, średnio 0,1 mm na dobę czyli średnio 3 mm w miesiącu. Zaczynają zwalniać po czterdziestce. Zmiany ich kształtu lub struktury mogą być oznakami choroby. Na przykład białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca. Jeśli organizmowi brakuje witamin z grupy B, na płytce tworzą się bruzdy, natomiast brak wapnia może powodować wysuszenie
Do najczęściej występujących zaburzeń zaliczamy:
- Bruzdy poprzeczne: to rowki, zagłębienia o rożnej szerokości i długości. Czasami powodują podział płytki. Najczęściej powstają, gdy źle wykonujemy manicure lub w inny sposób mechanicznie uszkodziliśmy płytkę paznokciową. Mogą też świadczyć o chorobach - zakaźne, wyniszczających organizm, zwłaszcza z wysoką gorączką, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Towarzyszą też łuszczycy.
- Bruzdy poprzeczne Beau-Reilsche’go: są to poprzeczne zagłębienia płytki paznokciowej, które pojawiają się w przebiegu zatruć, przewlekłych stanów zapalnych i schorzeń ogólnoustrojowych a także cukrzycy.
- Bruzdy podłużne: chory paznokieć jest chropowaty i cały prążkowany w głębokie bruzdy. Bywają objawem zaburzeń ukrwienia, występują też w przebiegu liszaja i reumatyzmie. Są charakterystyczne u seniorów.
- Bielactwo: występuje w postaci kropek i prążków. Biała barwa może być wadą wrodzoną lub uszkodzeniem macierzy. Przyczyna występowania białych plamek nie jest znana.
- Ubytki kropkowate: te okrągłe „dziurki” w płytce. Najczęściej są spowodowane złą dietą lub chorobami skóry np. łuszczycą.
- Paznokcie w kształcie szkiełek od zegarka inaczej nazywane są placami dobosza lub palcami pałeczkowatymi Hipokratesa. W schorzeniu następuje przerost i rozszerzenie płytek paznokciowych. Takie zmiany towarzyszą ciężkim i przewlekłym chorobom układu oddechowego i serca.
- Paznokcie łyżeczkowate: gdy płytki paznokciowe są wklęsłe w środkowej części. Za ich powstawanie może odpowiadać niedobór żelaza i innych witamin.
- Rogowacenie podpaznokciowe: najczęściej towarzyszy łuszczycy, a objawia się żółtymi przebarwieniami płytki.
- Oddzielenie się płytki paznokciowej: polega na odstawaniu paznokcia od jego łożyska. Mogą je wywoływać stosowanie antybiotyków, cytostatyków czy retinoidów. Płytka może nabrać koloru żółtobrązowego, pod którą gromadzą się zanieczyszczenia i złuszczona keratynę.
- Łamliwość płytki paznokciowej: zwykle wynika z zaburzeń odżywiania, u osób starszych i w ciężkich chorobach wyniszczających. Do powstania łamliwości może się przyczynić używanie lakierów i zmywaczy acetonowych oraz częste moczenie i suszenie rąk.
- Zanokcica paznokci: to zakażenie spowodowane poprzez źle wykonamy manicure. Poprzez zbyt głęboko wyciętą, często skaleczoną „skórkę” dostają się bakterie. Powstaje bolesny obrzęk wokół paznokcia, często tworzy się ropa.
Trendy w makijażu paznokci
W tym roku kobiety będą miały krótkie i zaokrąglone paznokcie. Malowane na czerwono, niebiesko lub metalicznie. Z mody nie wychodzą precyzyjne zdobienia. Dla odważniejszych pań przeznaczono kształt migdałowy zakończony ostrym, długim szpicem. Jeśli będzie pomalowany na ostrą czerwień - to będzie hit.
Oprócz czerwieni od ostrych wiśni po zgaszone bordo, warto zaopatrzyć się w lakiery czarne. Modne będą matowe, jak i te z drobinkami innych kolorów. Do łask wracają odcienie perłowe, a holograficzne i nude utrzymują swoją mocną pozycję. Z nowości manicurzyści proponują szarości, khaki i owocowe odcienie żółtego. Hitem wiosny będzie turkus i lazur. Pojawi się również elegancki granat i kobalt. Poza tym powracają białe lakiery.
Ombre to dość ciekawy trend w makijażu nie tylko paznokci. Modne są odcienie lihgt, czyli malujemy płytkę na beżowo, stopniowo przechodząc w inny kolor. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czarny podkład, warto ozdobić błyskotkami, na przykład kryształkami Swarowskiego.
Przy wyborze zdobień paznokci bardzo ważny jest nasz styl ubierania się. Jeśli preferujemy prosty strój w czerni i bieli, adekwatne będą paznokcie pomalowane w tych kolorach z geometrycznym, graficznym wzorem.
Na wybiegach kreatorów mody na wiosnę będą królować tęczowe sukienki. Modelki podczas prezentacji miały paznokcie pomalowane w kolorowe paseczki. Inni projektanci postawili na delikatne wzory namalowane na paznokciach pokrytych bezbarwnym lakierem. Nazywa się to negative space.
Koła to kolejny kształt, który inspirował pokazy mody w Paryżu. Wariacją na temat koła jest rumieniec- płytka paznokciowa wygląda jakby była pomalowana różem do policzków, podkład jest z zasady neutralny, nude.