Pasja według Jakuba Puchala ze Żmiącej, czyli jak młyn stał się królestwem sztuki

Czytaj dalej
Fot. Krystyna Trzupek
Monika Kowalczyk

Pasja według Jakuba Puchala ze Żmiącej, czyli jak młyn stał się królestwem sztuki

Monika Kowalczyk

W ponad 100-letnim, drewnianym młynie w Żmiącej siedzi Jezus Frasobliwy wśród innych świątków, Żydów, chłopów i góralek z długimi warkoczami w kokardach. Zadumany, z podpartą głową, słucha szumu spadającej wody i ludzkich opowieści, które przynoszą odwiedzający to urokliwe miejsce.

Na ścianie drewnianego młyna, w którym rozgościł się ze swoimi dziełami Jakub Puchal, wieśniacy mielą zboże w żarnach na mąkę. Nad głowami rzeźbiony napis informuje: ,,Galeria w Młynie”. Przy wejściu pod drzewem postać dziada w kapeluszu wskazuje kierunek zwiedzania.

Rzeźbiarz chętnie oprowadza po swoim drewnianym królestwie. Tuż obok drzwi, w drewnianej łodzi Pan Jezus przytula biedaka. W powietrzu gęsty zapach drewna, w tle szum wody. Za drzwiami w oczy rzucają się dwaj Żydzi. Jeden z rybą i otwartą kieszenią w płaszczu zerka na wchodzących, licząc na ich hojność, drugi z kotem i szelmowskim uśmiechem.

Zewsząd spoglądają świątki: Święta Rodzina, św. Florian, Jan Paweł II, Karolina Kózka... Rzeźby w każdym kącie. Obok Jezusa Frasobliwego, chłop pali sobie fajkę, a góral z góralką o długich warkoczach zastygli w miłosnym uścisku.

Wystrugać niewidzialne

- Od dziecka mi się to struganie w drewnie podobało - uśmiecha się pan Jakub.

Z wykształcenia stolarz, przez 30 lat kierowca pogotowia ratunkowego w Limanowej, z zamiłowania rzeźbiarz.

- Dziadek miał smykałkę do rzeźbienia, ale rzeźbiarską pasję przekazał mi żmiącki artysta, Tadeusz Augustyn - dodaje.

Do tego sąsiada młody Jakub biegł po szkole, podpatrywał, pytał: dlaczego tak głęboko się rzeźbi, po co te cięcia? Jak wyrysować w drewnie to, co niewidzialne, to, co w duszy gra?

Czytaj dalej o Jakubie Purchale i jego rzeźbiarskiej pasji.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Kowalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.