Park Witosa w Bydgoszczy to wielki cmentarz. Mogą tu być szczątki 80 tys. osób
Termomodernizacja budynku Pałacu Młodzieży wymusiła przeprowadzenie badań archeologicznych w jego najbliższym sąsiedztwie. W przyszłym roku prace będą kontynuowane.
- Niedawno rozmawiałem z dwoma osobami, które pamiętają ten cmentarz wtedy, kiedy nim naprawdę był. Umówiliśmy się, że przejdziemy się po jego terenie, opowiedzą mi to, co pamiętają, a ja to zanotuję. Jedna z tych osób jest geodetą - wyjaśnia Robert Grochowski, archeolog. - Bardzo liczę na jego pomoc i na to, że wskaże mi miejsca, w których były kapliczki grobowe. To wszystko jest bardzo ważne, ponieważ mamy mało zdjęć.
Robert Grochowski podkreśla, że największy bydgoski cmentarz nie ma dokumentacji; zdjęć jest niewiele, nie zachowały się mapy.
- Na podstawie tych źródeł historycznych możemy jedynie powiedzieć - tłumaczy Robert Grochowski - w jaki sposób powiększał się ten cmentarz. Chowano na nim najznamienitszych mieszkańców, członków elity: przemysłowców, rajców, burmistrzów.
- Obecny tak zwany park Witosa to nadal ogromny cmentarz, na którym, jak przypuszczam, znajdują się szczątki około 80 tysięcy osób - mówi Robert Grochowski.
Przecyztaj cały artykuł:
- Jak i gdzie chowano zmarłych.
- Jak usytuowany był cmentarz.
- Co wiemy o pochowanych tu osobach?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień