Park przy ulicy Ludowej w konkursie “Mieszkam tu!”
Do 10 maja głosować można na najlepsze projekty zrealizowane w ramach budżetów obywatelskich. Wśród trzydziestu nominowanych znalazły się i Żary.
Skwer przy ul. Ludowej zrewitalizowany został w ubiegłym roku. Uczestnicy głosowania nad budżetem obywatelskim uznali, że warto wydać 500 tys. zł. by przywrócić mu dawny blaski. Oczyszczono zarośnięty staw. Uporządkowano zieleń, wytyczono alejki. Na skwerze stanęły nowe ławki i plac zabaw dla najmłodszych. - Wcześniej strasznie tu śmierdziało - przyznaje starszy pan napotkany w parku. - Chaszcze wabiły pijaków i chuliganów. Miejmy nadzieję, że teraz będzie tu bezpieczniej, a remont starczy na długo.
- Brakuje urządzeń dla nastolatków - mówi mieszkająca po sąsiedzku Grażyna Kaczmarska. - Poza tym, to strzał w dziesiątkę. Zresztą liczba spacerowiczów mówi sama za siebie. Dzieci bawią się na placu, alejki służą początkującym rowerzystom. Przychodzą tu prawie wszyscy okoliczni mieszkańcy. Każda dzielnica powinna mieć taki skwer!
30 pomysłów bierze udział w konkursie fundacji “Napraw sobie miasto” z Katowic
Teraz swój zachwyt wyrazić można także głosując na inwestycję w konkursie “Mieszkam tu! - mądre pomysły na mądre miasto.” Jego organizatorem jest Fundacja “Napraw sobie miasto”, zaś partnerami Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” , Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej “Bona Fides” oraz Portal Samorządowy.
Konkurs wyłonić ma najlepsze pomysły na zrównoważony rozwój miast, zgłoszone lub zrealizowane w ramach budżetów partycypacyjnych. Wyboru dokonają internauci oraz siedmioosobowe jury. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zwycięzcy, prócz pamiątkowych statuetek, promowani będą w ramach kampanii reklamowej w Google Adwords.
Wśród nominowanych znalazło się 30 projektów
W gronie tym znaleźć można trasę parkrun w Kędzierzynie Koźlu, wybiegi dla psów w Bydgoszczy, kompleks rekreacyjny w Białymstoku, czy choćby tak nowatorskie przedsięwzięcia jak “Wylęgarnia pomysłów” w Koninie, karmniki dla wiewiórek w Częstochowie i wyspy lęgowe dla ptactwa w Opolu.
Póki co, w głosowaniu prowadzi Radom i astrobaza adresowana dla uczniów podstawówki. Uznanie internautów zdobyła także ścianka wspinaczkowa w starym budynku stacji uzdatniania wody w Tarnobrzegu i murale historyczne z Krakowa.
- Konkurs odbywa się już po raz drugi. Promować ma ciekawe inicjatywy mieszkańców oraz pomysły na zrównoważony rozwój miast. W jury zasiadają przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, oraz fundacji i stowarzyszeń pracujących na rzecz zaangażowania obywatelskiego.
- W ubiegłym roku nagrodzono ułatwienia rowerowe z Radomia oraz łódzki woonerf, ulicę łączącą funkcję deptaka, ścieżki rowerowej, parkingu i miejsca spotkań. Wyróznienie otrzymało “Studio Schron” ze Słupska.