Paradontoza osłabia dziąsła i zęby

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Ewa Kurzyńska

Paradontoza osłabia dziąsła i zęby

Ewa Kurzyńska

Rozwojowi stanu zapalnego przyzębia sprzyja kamień nazębny. Szczególnie ten odkładający się pod dziąsłami. Pomogą zabiegi stosowane przez stomatologów.

Z zapaleniem tkanek przyzębia, czyli paradontozą, boryka się coraz więcej osób. Na powstanie schorzenia wpływa wiele czynników. Głównym winowajcą jest kamień nazębny. Szczególnie ten odkładający się pod dziąsłami. Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. Jeżeli ktoś z naszej najbliższej rodziny chorował na parodontozę, to jest spore ryzyko, że nam też przyjdzie borykać się z tym problemem. Kłopoty z dziąsłami nasilają również niektóre schorzenia, np. cukrzyca czy choroby wiążące się ze spadkiem odporności organizmu.

Wśród przyczyn chorób dziąseł wymienia się także nieprawidłową higienę jamy ustnej, złe nawyki żywieniowe i palenie papierosów. Ryzyko wystąpienia schorzenia rośnie także z wiekiem.

Sygnałem, którego nie można zlekceważyć, jest krwawienie z dziąseł. Najczęściej pojawia się przy szczotkowaniu zębów i jest wynikiem zwiększonego ukrwienia tkanek chcących bronić się przed atakiem bakterii. Gdy zauważymy takie krwawienie, konieczna jest konsultacja u stomatologa. Leczeniem chorób dziąseł zajmują się dentyści-periodontolodzy. Pomóc może m.in. zabieg kiretażu, który polega na oczyszczeniu kieszonek przydziąsłowych. Leczenie na własną rękę zadawalających efektów raczej nie przyniesie. Reklamowane pasty czy płukanki przeciwko parodontozie problemu z pewnością nie rozwiążą. Dlaczego? Bo działanie takich preparatów jest bardzo powierzchniowe i nie są one w stanie dosięgnąć źródła infekcji bakteryjnej, która toczy się pod dziąsłami. Z past czy płukanek można oczywiście korzystać, ale jako uzupełnienie terapii przeprowadzanej w gabinecie stomatologicznym.

Większość pacjentów z chorobami dziąseł wymaga regularnych kontroli u higienistki stomatologicznej czy dentysty. Tak, by stwierdzić, czy domowa walka z płytką nazębną jest skuteczna. Przy dużej tendencji do odkładania złogów trzeba co pewien czas je usuwać. Wtedy możliwe jest trzymanie paradontozy w ryzach.

Ewa Kurzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.