Pani Katarzyna z Nowego Lublińca koło Lubaczowa ma 100 lat. Nadal sama gotuje dla siebie, uwielbia kapustę [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Marcin Piotrowski
Norbert Ziętal

Pani Katarzyna z Nowego Lublińca koło Lubaczowa ma 100 lat. Nadal sama gotuje dla siebie, uwielbia kapustę [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Podczas prawie godzinnego filmu Katarzyna Kogut, równolatka niepodległej Polski, opowiada o swoim życiu. Ściśle związane ono było ze 100-letnią historią Polski. Pomimo swojego wieku dużo pamięta i nadal jest w doskonałej formie.

- Różnie wtedy było. Jak ktoś umiał się urządzić to dobrze mu było. A jak u nas w domu była „banda dzieci” to... - śmieje się Katarzyna Kogut wspominając swoje dzieciństwo.

Urodziła się w 1918 r. Gdy miała 15 lat straciła matkę. Kobieta zmarła przy porodzie kolejnego dziecka. W domu został ojciec z sześciorgiem dzieci. Pani Katarzyna była najstarsza z rodzeństwa, dlatego na nią spało mnóstwo domowych obowiązków, a jeszcze trzeba było ojcu w gospodarce pomagać. Miała wsparcie w młodszej o trzy lata siostrze. Reszta rodzeństwa to „drobiazg” wymagający opieki.

Historię pani Katarzyny Kogut, z domu Kopek, możemy poznać dzięki filmowi Tomasza Roga, zrealizowanemu w ramach genialnego projektu Archiwum Społeczne Gminy Cieszanów. Tomasz Róg jest historykiem i regionalistą. Film jest publicznie dostępne w Internecie, pod adresem www.archiwumcieszanow.pl.

Bieda była. Ojciec mi buty kupił, jeden krzywy, jeden prosty

- Do szkoły chodziłam na miejscu, w Suściu. To był drewniany budynek, z pięcioma pomieszczeniami. Jeszcze w drugiej wioski, Oseredka, dzieci przychodziły się uczyć

- opowiada jubilatka.

Pamięta niektórych swoich nauczycieli. Pan Krzaczyński uczył ich różnych przedmiotów. Pomagała mu „wysoko uczona” pani nauczycielka z Przemyśla. Uczyć religii przychodził ksiądz z Suśca. Chociaż to było później, bo mieszkańcy Suśca długo się nie mogli doczekać własnego kościoła. Na msze chodzili do Tomaszowa lub Narola. Dość daleko tu i tu. W ówczesnych czasach w Suścu mieszkali wyłącznie Polacy. Było to dość znamienne, bo wówczas w naszym regionie mieszkali Polacy, ale również Ukraińcy i Żydzi. W Suścu, jak wspomina pani Katarzyna, był sklep, którego właścicielem był Żyd.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Dokładnie pamięta wybuch II wojny światowej.

- Strach, ale gdzie się podzieję. Chłopy się poschodzili i się zastanawiali gdzie uderzyć. Uciekli w las. Cichutko było, nie latały samoloty. Koło nas nie bili się, ale niedaleko już się działo. Pociąg wysadzili. Niemcy wieźli Żydów do obozu w Bełżcu. My wtedy słyszeliśmy, że coś takiego tam jest."

Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.