Pan Samochodzik. Przygody historyka sztuki, które zna każdy

Czytaj dalej
Fot. materiały TVP
tos

Pan Samochodzik. Przygody historyka sztuki, które zna każdy

tos

Dla pokolenia dzisiejszych 30- czy 40-latków książki Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku były nieodłącznym elementem wakacji. Razem z nim szukali skarbów templariuszy czy dzieł sztuki zaginionych w czasie wojny. Wydawać by się mogło, że cykl ten odszedł w cień, ale okazuje się, że Pan Samochodzik wciąż ma wierne grono fanów. A Muzeum w Sosnowcu szykuje wielką poświęconą mu wystawę.

Pierwsza książka, w której pojawia się Pan Samochodzik, ukazała się dokładnie 55 lat temu. Była to „Wyspa złoczyńców”, ale już siedem lat wcześniej pierwowzór przyszłego bohatera pojawił się w powieści „Uroczysko”. To jednak „Wyspa złoczyńców” zapoczątkowała cykl dwunastu książek wchodzących w zasadniczy cykl opowieści o przygodach Pana Samochodzika. Zasadniczy, bo już po śmierci autora, Zbigniewa Nienackiego, w 1994 roku powstało blisko 150 kontynuacji napisanych przez różnych autorów.

Popularności cyklowi dostarczyło również kino. Pierwszą książkę cyklu już w 1965 roku zekranizował Stanisław Jędryka. Sześć lat później Hubert Drapella nakręcił serial „Samochodzik i templariusze”. Najpierw Pana Samochodzika zagrał Jan Machulski, a potem Stanisław Mikulski. Kilka filmów powstało też na przełomie lat 80. i 90., ale trudno znaleźć w nich klimat swoich poprzedników.

Tomasz safanduła
Bohater, którego ochrzczono mianem Pana Samochodzika, ma na imię Tomasz. Z wykształcenia to historyk sztuki, pracuje w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Każdego lata ma szczęście do niezwykłych przygód, które najczęściej polegają na odkrywaniu tajemnic związanych z historią. Po kraju i zagranicy, bo odwiedza też m.in. Czechosłowację i Francję, porusza się dziwnym pojazdem znanym „wehikułem”, co powoduje liczne kpiny z niego samego i co stało się, zresztą, powodem jego przezwiska.

Pan Samochodzik zawsze ma przy sobie legitymację ormowca, nie pije alkoholu, pali jedynie papierosy, co w latach 60. i 70. było, niestety, powszechne. Zazwyczaj nocuje w namiocie lub samochodzie. Często w jego przygodach pomagają mu harcerze lub inne dzieci - wszak to literatura przeznaczona dla młodzieży.

Po Polsce i nie tylko

- Książki Nienackiego to świetne przewodniki po wyjątkowych miejscach w Polsce, ale też poza Polską, działają na wyobraźnię. Obowiązkowo wracam do nich każdego lata, ulubione tomy mam na półce z książkami - mówi Magdalena Nowacka-Goik, miłośniczka Pana Samochodzika, dziś rzeczniczka Opery Śląskiej, a przez lata nasza wieloletnia redakcyjna koleżanka. - Ostatnio dokupiłam dwa. I za każdym razem, kiedy czytam któryś z tomów, przypominam sobie wszystkie najpiękniejsze chwile z moich „nastoletnich” wakacji. A sentencja „Tam skarb twój, gdzie serce twoje” wywołuje uśmiech - dodaje Magda. I kontynuuje: - Za co cenię te książki, dlaczego do nich wracam? Na pewno jest w nich duch fantastycznej przygody, mnóstwo historycznych ciekawostek podanych w przystępny i naprawdę interesujący sposób. To z nich dowiedziałam się, kim byli Masoni i templariusze, ale także poznałam historię zamków nad Loarą. Będąc w Pradze, szukałam też miejsc związanych z tomem „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. Uwielbiam spryt, inteligencję, humor i… słabości pana Tomasza. Książki Nienackiego kapitalnie opisują najpiękniejsze miejsca w Polsce i bardzo kojarzą się z beztroską wakacyjną - Mazurami, nocowaniem w namiotach, czyli czasami naszej PRL-owskiej młodości, realia tamtych czasów (nie przeszkadzają mi). Nie bez znaczenia jest fakt, że w większości akcja toczy się właśnie latem , jak np. w jednej z moich ulubionych „Pan Samochodzik i złota rękawica”, kiedy przenosimy się na jeziora - w okolice Iławy czy do Malborka w „Panu Samochodziku i templariuszach” - dodaje.

Pozostało jeszcze 37% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

tos

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.