Pamiętaj, że alimenty to nie są prezenty
80 procent rodziców unika płacenia zasądzonych alimentów. Jutro dowiecie się, jak je egzekwować. Porady są darmowe.
- W Polsce tylko 20 procent osób płaci alimenty, około ćwierć miliona Polaków uchyla się od alimentacji. Jesteśmy tu liderem w Europie. Wiele osób ukrywa swoje dochody, pozbywa się majątku bądź przy wsparciu całej „sieci pomocników” - pracodawców, kolegów, rodziny, a także … prawników - zaniża lub ukrywa dochody - informują organizatorzy akcji „Alimenty to nie prezenty“, która jest realizowana w Słupsku.
Właśnie pod takim hasłem stowarzyszenie Kobiecy Słupsk organizuje dyżury prawnika - mecenas Danuty Wawrowskiej, która walczy o zmianę prawa alimentacyjnego. W ramach tego projektu osoby zainteresowane tematem alimentów, podstaw prawnych oraz problemów z ich uzyskaniem od byłych małżonków czy partnerów mogą skorzystać z porad prawnych.
- Już jutro, czyli w czwartek, organizujemy drugi taki dyżur w Słupsku. Podczas pierwszego osoby, które przyszły, pytały o zasady uzyskania alimentów przy rozwodzie, o to, jak starać się o podwyższenie alimentów oraz jak uzyskać alimenty zagraniczne - mówi mecenas Wawrowska.
Jestem też gotowa zainteresowanym osobom naszkicować pozew o alimenty, opowiem, jakie dokumenty są potrzebne do jego zło- żenia. Z pracy słupskich prawników, a także z informacji, jakie posiedli oni, świadcząc od początku 2016 r. bezpłatne porady prawne w Słupsku i trzech gminach powiatu słupskiego, wynika, że problem ten jest bardzo duży i narasta. Około 1/3 spraw zgłaszanych prawnikom to uporczywa niealimentacja, wiążąca się ze świadomym uchylaniem się od płacenia alimentów, niemożność ich wyegzekwowania, brak możliwości skorzystania ze wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego.
Bardzo wiele osób, zwłaszcza kobiet, przekracza próg 725 zł na osobę, który uprawnia do pobierania tego świadczenia z pieniędzy państwowych. - Tak jest np. w przypadku kobiet mających jedno dziecko, zarabiających np. 1600 złotych - wyjaśnia mecenas Danuta Wawrowska.
- Osoby te często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy przy egzekwowaniu alimentów, nie znają swoich praw, nie mają pieniędzy na porady prawne, często nie przysługuje im pomoc w ramach bezpłatnych porad prawnych albo po prostu wstydzą się lub boją poprosić o pomoc. Do takich osób, ale także szerzej - do mieszkańców Słupska - adresowany jest projekt. Bezpłatny dyżur alimentacyjny odbędzie się jutro w godzinach 16-19 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego. Kolejny odbędzie się tydzień póź- niej o tej samej porze.