Andrzej Plęs

Pałac w Sieniawie. Wstęp wzbroniony! W czyje ręce trafi zabytek?

Zdjęcia naszego czytelnika obrazują, że obiektowi daleko do niedawnej przecież świetności, a brak gospodarza widać nawet zza ogrodzenia pałacu. Fot. archiwum prywatne Zdjęcia naszego czytelnika obrazują, że obiektowi daleko do niedawnej przecież świetności, a brak gospodarza widać nawet zza ogrodzenia pałacu.
Andrzej Plęs

Półmetrowej wysokości chwasty wyrastające pomiędzy kostką na pałacowym parkingu, spękana elewacja „perły Podkarpacia”, gdzieniegdzie odpadający tynk, głucha cisza wokół i tabliczka na zamknięta bramie wejściowej: „WSTĘP WZBRONIONY. Zakaz wchodzenia do parku”. Niejasna przyszłość Pałacu Czartoryskich w Sieniawie.

Jesienią ub. roku ostatni dzierżawca kompleksu spakował się i ruszył w siną dal. Miejscowi alarmowali, że zapakował na wozy resztki „sreber rodowych” Czartoryskich, bo mógł. A mógł, bo to niby bezpańskie było jesienią ubiegłego roku. Ani Czartoryskich, którzy wciąż rościli sobie prawa własności do zabytku, ani ministerstwa rolnictwa, które formalnie było właścicielem, ale przecież

Fundacja Czartoryskich sprzedała Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Damę z Gronostajem” i inne swoje ruchome i nieruchome dobra w Polsce, ani ministerstwa kultury, które wprawdzie kupiło majątek Czartoryskich w Polsce, ale w tej umowie status pałacu w Sieniawie nie był doprecyzowany. Toteż poszła po Sieniawie pogłoska, że dzierżawca skorzystał z „bezkrólewia” i wywiózł łupy.

Szybko okazało się, że zabrał tylko to, co przywiózł z sobą, głównie sprzęt do pielęgnacji ogrodu. Jerzy Borcz, dyrektor rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, administratora obiektu, stanowczo twierdzi, że protokół zdawczo-odbiorczy przy odbieraniu nieruchomości od dzierżawcy przeczy takim pogłoskom: z pałacu nie wywieziono niczego, co do pałacu należało.

Od jesieni obiekt nie jest użytkowany, miejscowi obserwowali, jak od wiosny natura wdziera się na parking, pielęgnowany wcześniej ogród usiany jest gałęziami drzew, a mury pałacu tracą dawny blask. Blask, przywrócony budynkowi i hektarom ogrodu przed 20 laty kosztem niemal 30 mln zł. W trzystuletniej historii pałacu bodaj najciekawsze jest jego ostatnie 50 lat.

Z cudu, przez ruinę, w cud

Po wojnie przyszła komuna i znacjonalizowała co pańskie, a Sieniawa pańska była. Czartoryscy nigdy się z tym nie pogodzili, ale na sprawiedliwość musieli czekać ponad pół wieku. Powojenna komuna nie bardzo wiedziała, co z pańskim w Sieniawie robić, więc nie robiła nic, poza grabieżą wyposażenia. Mury kruszały, dach pałacu się zapadał, powozownia obracała się w ruinę, ogród dziczał. Aż z początkiem lat 80. do Sieniawy przyszedł Igloopol, obiekt przejął, z ruiny ponownie uczynił pałac, a z dzikiego lasu - ponownie ogród.

W dalszej części przeczytasz:

 • jaki "interes" ubił Adam Karol Czartoryski z ministrem kultury
 • co ma wspólnego pałac w Sieniawie z obrazem "Dama z gronostajem"
Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.