To jest historia odszukana przez „Gazetę Pomorską” - Jan Mańkowski, mieszkaniec Byczyny-Kolonii w 1940 roku wraz z rodziną został przez okupanta niemieckiego wysiedlony do majątku w Seroczkach, gdzie pilnował indyków i pracował w wozowni. Podczas dewastacji barokowej kaplicy przez hitlerowców, jego ojciec, Stanisław, pozbierał połamany krzyż z pasyjką.
Po wyzwoleniu w 1945 roku i powrocie do Byczny, jego syn, Jan, mistrz ślusarki, dzisiaj mimo 88 lat nadal aktywny zawodowo, przywrócił blask rodzinnej pamiątki z czasów okupacji i wygnania rodzinnego domu.
Dwór w Seroczkch - nazwa miejscowości pochodzi od pierwszych dziedziców tego terenu, Serockich, wzmiankowanych w XVI. Po utworzeniu Królestwa Polskiego w 1815 Seroczki znalazły się pod zaborem rosyjskim, w Guberni Warszawskiej, w powiecie nieszawskim, gminie i parafii Straszewo.
W roku 1827 w Seroczkach było 16 domów i 155 mieszkańców. Poza rolnictwem wydobywano tu torf. Przed wybuchem II wojny światowej część gruntów folwarcznych, będących w posiadaniu rodziny Bogatko, została sprzedana na potrzeby lotniska wojskowego.
Znani przedstawiciele tej rodziny to m.in. Józef Bogatko herbu Pomian - potomek Antoniego Bogatki, w okresie międzywojennym właściciel ziemski, dziedzic dóbr Seroczki, fundator kaplicy z grobami familijnymi na cmentarzu parafialnym w Straszewie.
Dwór w Seroczkach został wzniesiony w 1880 roku, zaś w 1924-27 przeprowadzono tu rozbudowę i wówczas wyposażono go w media, m.in., prąd i bieżącą wodę. W pokojach stały gdańskie meble, wisiały obrazy Juliusza Kossaka, ulubionego malarza Antoniego Bogatko. W 1945 roku majątek został rozparcelowany, obecnie jest własnością OHZ w Osięcinach.
Kaplica - dziś jest filią świątyni w Zakrzewie. Ośmiokątna drewniana kaplica została zbudowana w 1780 roku. Jest konstrukcji zrębowej j, z dachem pokrytym blachą i latarnią. We wnętrzu kaplicy znajduje się kilka barokowych rzeźb, z których na szczególną uwagę zasługuje grupa ukrzyżowania. W 1990 roku Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach przeprowadził gruntowny remont kaplicy.