Jednym z nowych skutecznych leków w terapii SM jest ocrelizumab - pierwsza cząsteczka, która wpływa na taką postać choroby, na jaką do tej pory nie było leczenia, czyli na postać pierwotnie postępującą, która stanowi około 10 procent przypadków SM.
Na stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex; SM) choruje blisko 2,5 mln osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce choroba dotyka ok. 45 tys. osób. Chorzy czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii, co znacząco poprawiłoby komfort ich życia.
SM to przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.
Choroba u każdego pacjenta przebiega inaczej, różni się występującymi objawami, stopniem zaawansowania i tempem postępowania. SM przyjmuje też kilka postaci.
Oprócz postaci najczęstszej - rzutowo-remisyjnej (RRMS), są też postaci postępujące (PPMS). I choć wydawać by się mogło, że opcji terapeutycznych w SM jest w tej chwili w Polsce wiele, okazuje się, że grupa osób z postacią postępującą nie ma obecnie dostępu do żadnego refundowanego leczenia, chociaż istnieją pewne możliwości terapii, które mogą im pomóc.
Opcje leczenia i opieki
W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jak przebiega leczenie SM.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień