Oświęcim. Arnold Schwarzenegger oddał hołd ofiarom Auschwitz. Zwiedził synagogę i Muzeum Żydowskie. ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień

Oświęcim. Arnold Schwarzenegger oddał hołd ofiarom Auschwitz. Zwiedził synagogę i Muzeum Żydowskie. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień

Arnold Schwarzenegger przyjechał do Oświęcimia, by oddać hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 75-letni amerykański aktor, filmowiec, polityk, biznesmen był także w mieście, gdzie odwiedził synagogę i Muzeum Żydowskie. Ta wizyta dla amerykańskiego gwiazdora urodzonego w Austrii była także okazją do rozliczenia z przeszłością własnej rodziny. Ojciec był nazistą.

[przycisk]g[/przycisk]
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Arnold Schwarzenegger w Oświęcimiu oddał hołd ofiarom KL Auschwitz

Podczas historycznej wizyty Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau oraz jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące Muzeum Żydowskie. Schwarzeneggerowi towarzyszył Simon Bergson, przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu i syn ocalonych z Auschwitz oraz jej dyrektor Tomasz Kuncewicz.

W Muzeum Auschwitz goście przeszli przez historyczną bramę Arbeit Macht Frei, zwiedzili blok 4 i 5, gdzie zobaczyli model komory gazowej i krematorium II oraz osobiste przedmioty należące do ofiar Zagłady, a także wystawę austriacką w bloku 17. Przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, oddali hołd wszystkim ofiarom obozu.

Na zakończenie wizyty w byłym obozie Auschwitz I Arnold Schwarzenegger zobaczył budynek pierwszej komory gazowej i krematorium oraz wpisał się do Księgi Pamiątkowej Muzeum. W drugiej części wizyty odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau, m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Na zakończenie wizyty zapalił znicze przy pomniku położonym obok ruin komór gazowych i krematoriów II i III.

- Chociaż nasze ścieżki życia są zupełnie inne, to zarówno Arnold, jak i ja urodziliśmy się w Austrii zaraz po II wojnie światowej, on w Grazu, a ja w obozie przejściowym, gdzie moi rodzice trafili po wyzwoleniu z obozu w Auschwitz. Teraz obaj razem walczymy z nienawiścią i staramy się zmieniać świat. Arnold i ja jesteśmy żywym dowodem na to, że w ciągu jednego pokolenia nienawiść można wykorzenić - powiedział przewodniczący fundacji Centrum Żydowskie w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation), która była organizatorem wizyty Schwarzeneggera w Oświęcimiu.

W czerwcu fundacja wyróżniła Schwarzeneggera nagrodą specjalną za zaangażowanie w zapobieganie nienawiści. Były gubernator Kalifornii obiecał wtedy odwiedzić Auschwitz, by pogłębić swoją wiedzę i kontynuować działania na rzecz walki z uprzedzeniami. Schwarzenegger od wielu lat publicznie występuje przeciwko nienawiści w mediach społecznościowych, gdzie regularnie zamieszcza filmy i oświadczenia dla milionów swoich fanów.

- Pokazujemy jak wspólnie walczymy o świat wolny od nienawiści i uprzedzeń - dodał Simon Bergson.

Do tego nawiązał także Arnold Schwarzenegger, podkreślając, że nienawiść między ludźmi trzeba wykorzenić. Urodzony w Grazu aktor i filmowiec przypomniał, że jego ojciec był nazistą i brał udział w II wojnie światowej.

Podczas pobytu w Muzeum Żydowskim miał okazję do spotkania również z Lidią Maksymowicz, która jako 3-letnie dziecko trafiła do Auschwitz. Tutaj była ofiarę eksperymentów dr. Josefa Mengele. Krótko opowiedziała swoje losy słynnemu aktorowi i podarowała mu książkę swojego autorstwa "Dziewczynka, która nie potrafi nienawidzić". Ten z kolei wyraził dla niej ogromny szacunek.

- Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył - powiedział Schwarzenegger i zapowiedział, że nie była to jego ostatnia tutaj wizyta.

Historia obecności Żydów w Oświęcimiu sięga XVI wieku

Przed II wojną światową ponad 50 proc. mieszkańców Oświęcimia było Żydami. Historia obecności Żydów w mieście sięga XVI wieku.

- Żydowscy mieszkańcy nazywali je Oszpicin z jidysz: goście. W wyniku Holokaustu zginęli niemal wszyscy miejscowi Żydzi. Ostatni ocalony z Zagłady żydowski oświęcimianin Szymon Kluger zmarł w 2000 r. - przypomina Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego.

Dziś o tej historii opowiada wystawa główna w Muzeum Żydowskim pt. Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia. Zwiedzić można także sąsiadującą jedyną zachowaną synagogę Chewra Lomdej Misznajot, Park Pamięci Wielkiej Synagogi, cmentarz żydowski oraz Domem Klugerów z Cafe Bergson.

[promo]5671;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]
[polecane]23834049,23833611,23822695,23749673,23804335,23802009[/polecane]
[video]26333[/video]

Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.