Ostrołęka. Radni zdecydowali o powołaniu nowej spółki – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego. 21.04.2022
Prezydent Ostrołęki przygotował na sesję, która odbyła się 21 kwietnia 2022, projekt uchwały o powołaniu spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne w Ostrołęce. Sto procent udziałów w spółce miałoby miasto.
Jak czytamy w projekcie uchwały „przedmiotem działalności spółki będzie wytwarzanie i obrót energią elektryczną”.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, do powołania miejskiej spółki skłania miasto fakt coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych i zmiana przepisów dotyczących zasad obrotu wytwarzaną w nich energią.
O szczegółach pisaliśmy: TUTAJ
Decyzję radnych poprzedziła dyskusja, choć nie była ona ani zbyt długa, ani zbyt emocjonująca.
Radny Grzegorz Gołaś pytał czy nie lepiej by było – zamiast powoływania nowej spółki – przekazanie tych zadań do „na przykład Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego”.
- Czy nie lepiej by było na razie zatrudnić dwie-trzy osoby, żeby się tym zajmowały w OTBS? Tym bardziej, że z tego co wiem najpierw trzeba by pozyskać koncesję na obrót energią elektryczną co nie jest łatwe i będzie musiało długo potrwać – mówił radny Gołaś.
Prezydent Łukasz Kulik odpowiadając, zaczął od tego że nowa spółka nie będzie się starała o koncesję na obrót energią.
Idea spółki jest taka, że wszystkie ewentualne nadwyżki wyprodukowanej przez nas z instalacji fotowoltaicznych energii będziemy pożytkować w ramach naszych jednostek, nie będziemy ich sprzedawać na zewnątrz
– mówił prezydent.
- Jeśli zaś chodzi o OTBS to jest to spółka, która i tak ma bardzo szeroki zakres kompetencji i zadań. Na dziś zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, obsługą stacji segregacji odpadów, administracją cmentarza, targowiska miejskiego, a teraz jeszcze doszła obsługa strefy płatnego parkowania – mówił Łukasz Kulik.
Łukasz Kulik zdradził też kilka pomysłów i planów związanych ze spółką i, szerzej, rozwoju fotowoltaiki w mieście. Duże instalacje mają powstać w pierwszej kolejności na budynkach SP nr 10 i Parku Wodnego. Miasto będzie wykonywało instalacje, potem będzie wnosiło je jako aport do spółki.
Jak zaznaczył prezydent uchwała rady miasta to dopiero początek drogi.
- Ja bym się cieszył, gdyby tylko kwestie formalne udało się dopiąć do końca roku – mówił Łukasz Kulik.
Radna Ewa Żebrowska-Rosak zapytała czy… jest już kandydat na prezesa. Łuksza Kulik odpowiedział, że nawet jeszcze o tym nie myślał.
- Ale może jeszcze dziś, w kuluarach, jakiś pomysł się pojawi – zażartował.
Prezydent był jednak w stanie – w przybliżeniu oczywiście – określić wielkość zatrudnienia w przyszłej spółce.
- Zakładam, że będzie to do siedmiu osób – mówił Łukasz Kulik w jednym momencie sesji, by kilkanaście minut później użyć określenia „do dziesięciu osób”.
Jednocześnie prezydent kilka razy powtarzał, że według założeń spółka – choćby dzięki sprzedaży certyfikatów „zielonej energii” – będzie się samofinansować.
Grażyna Sosnowska zapytała prezydenta na ilu obiektach ma zamiar, do końca kadencji, zainstalować panele.
- Ale tej, czy też następnej kadencji? - odpowiedział pytaniem.
Po czym wyjaśnił, że miasto ma wykonanych 12 audytów energetycznych jednostek, które mogą być podstawą budowy instalacji fotowoltaicznych.
Oczywiście wszystko będzie zależało od możliwości finansowych
– zastrzegł Łukasz Kulik.
Uchwała o powołaniu spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne została przyjęta 15 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i przy dwóch głosach wstrzymujących się (Ewy Żebrowskiej-Rosak i Krzysztofa Czartoryskiego).
[polecane]22931531,22914545,22930121,22928931,22925697,22925901;1;Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego[/polecane]