Paweł Stachnik

Oskarżona Rita Gorgonowa. Zagadka po latach

Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie Fot. NAC Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie
Paweł Stachnik

Styczeń 1931. Cała Polska żyje procesem Rity Gorgonowej oskarżonej o zabicie młodej dziewczyny. Zostaje uznana winną i skazana. Sprawa budzi ogromne zainteresowanie. Tak jest do dziś.

Tragedia rozegrała się w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 r. w willi inż. Henryka Zaremby w modnym letnisku Łączki koło Brzuchowic pod Lwowem. Około północy czternastoletniego syna Zaremby, Stasia, zbudził skowyt psa. Zaniepokojony chłopiec zerwał się z łóżka. W sąsiednim pokoju dostrzegł jakąś postać, która szybko wymknęła się na zewnątrz. W sypialni siostry zaś zobaczył widok, który zmroził mu krew w żyłach.

Elżbieta (nazywana Lusią) leżała w łóżku w nienaturalnej pozycji, cała zalana krwią. Krew była też na ścianach i podłodze. Zaszokowany chłopiec zbudził domowników, a ci wezwali policję. Przybyli ze Lwowa śledczy szybko ustalili, że zabójstwa dokonał ktoś z wewnątrz, a jako najbardziej prawdopodobnego sprawcę wskazali opiekunkę dzieci Zaremby - 30-letnią Ritę Gorgonową.

Romans inżyniera

Śledztwo wykazało, że Lusię zamordowano zadanymi w głowę ciosami kilofa do kruszenia lodu. Kilof (nazywany dżaganem) znaleziono potem w ogrodzie. Dziewczyna została też zdeflorowana palcami. W willi brakowało śladów włamania, nie zareagował biegający koło domu pies.

Wskazówką dla śledczych stała się sytuacja w rodzinie Zarembów. Henryk Zaremba był znanym architektem. Miał córkę Elżbietę i syna Stanisława. Jego żona po urodzeniu dzieci zachorowała psychicznie i trafiła do zakładu w Kulparkowie.

By zapewnić Lusi i Stasiowi opiekę, Zaremba zatrudnił młodą i urodziwą guwernantkę Ritę Gorgonową. Rita urodziła się w 1901 r. w Dalmacji jako Margerita Ilić. Poznała tam pochodzącego ze Lwowa porucznika c.k. armii Erwina Gorgona, za którego wyszła i z którym przyjechała do Lwowa.

W dalszej części tekstu:

 • Jak kształtowały się relacje pomiędzy córką Zaremby a Ritą?
 • Co ustaliła policja?
 • Jak przebiegał proces Gorgonowej?

 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.