Oscary 2019. Czyli co o świecie mówią nominacje do filmowej nagrody

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Łukasz Gazur

Oscary 2019. Czyli co o świecie mówią nominacje do filmowej nagrody

Łukasz Gazur

Jeśli myślicie, że o najbardziej znanych nagrodach filmowych świata decyduje tylko poziom artystyczny dzieł, to się mylicie. W równym stopniu wpływa na nie np. moda, a nawet polityka

Jak co roku w tym okresie oczy świata filmowego skierowane są w stronę Hollywood, gdzie właśnie ogłoszono krótką listę nominowanych do Oscarów. Czyli najbardziej znanej nagrody filmowej na świecie. Marzą o niej wszyscy: od aktorów, dla których to oczywiście prestiż, po producentów, dla których przyznanie filmowi statuetki to trampolina do milionów dolarów z dystrybucji filmów. Już nominacja bowiem sprawia, że wielu widzów decyduje się na wyjście do kina.

Nominacje, czyli wysoce skomplikowana arytmetyka

Zarówno same nagrody, jak i nominacje do nich przyznają członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która liczy sobie... ponad 6,5 tys. osób. Gremium to podzielone jest na 17 kategorii (reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, montażyści). Każda osoba może należeć tylko do jednej z nich. Choć wspólnie wszyscy członkowie Akademii wybierają „Najlepszy film”, „Najlepszy film dokumentalny” i „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, w pozostałych dziedzinach mogą głosować tylko w swojej kategorii. Reżyserzy wybierają więc Najlepszego reżysera, a aktorki - Najlepszą aktorkę.

To jeszcze nic. Bo już same zasady głosowania są ciekawe. Każdy z członków wskazuje 5 najlepszych filmów w swojej kategorii, ustawiając je w kolejności od najlepszego na miejscu pierwszym. Wyjątkiem jest kategoria „Najlepszy film”, w której wskazać można od 5 do 10 filmów. Ale w zasadach głosowania jest pewien haczyk: aby produkcja uzyskała nominację, musi przynajmniej raz być wskazana na pierwszym miejscu na karcie do głosowania. To ma sprawić, że lista będzie zestawieniem filmów budzących bardzo pozytywne emocje, nawet jeśli to dyskusyjne, a nie tylko pakietem filmów dobrych, ale niewywołujących szybszego bicia serca i podskoczenia adrenaliny.

W drugim etapie - pod koniec stycznia - jest już dużo łatwiej. Każdy członek Akademii głosuje we wszystkich kategoriach, a o zwycięstwie decyduje po prostu największa liczba wskazań.

Jak widać, to wysoce skomplikowana arytmetyka filmowa. Od ponad 80 lat nad prawidłowym przebiegiem liczenia głosów czuwa firma Pricewaterhouse Coopers (PwC). Co ciekawe, mimo upływu czasu i zwyciężania nowych technologii w życiu codziennym, te procedury przeliczania wskazań członków Akademii odbywają się ręcznie (sic!).

Nominacje mają odbijać obraz prawdziwego świata

Amerykańska Akademia jest jednak w ostatnich latach pod ostrzałem krytyki. Mówi się, że stała się odbiciem „białej, męskiej Ameryki”. Oczywiście potwierdzały to statystyki: w 2016 roku 91 proc. członków stanowili biali, a 76 proc. mężczyźni. Gdy więc w 2015 i 2016 roku tylko biali aktorzy byli nominowani w kategoriach aktorskich, w artykułach i na internetowych forach zawrzało. Znakiem sprzeciwu stało się w świecie wirtualnym oznaczenie wypowiedzi hashtagiem #OscarsSoWhite (co można przetłumaczyć jako „Oscary tak bardzo białe”).

Nie chcąc uchodzić za skostniałą i zabetonowaną instytucję, postanowiono zrównoważyć proporcje tak etniczne, jak i płciowe. Do 2020 roku liczba kobiet i mniejszości w Akademii ma się aż podwoić.

Ale i na tym tle doszło do dyskusji. Bo chcąc być ciałem jak najbardziej politycznie poprawnym, po #Metoo, kolejnej akcji uderzającej w hipokryzję środowiska filmowego, które przymykało oko na molestowanie seksualne szczególnie młodych aktorek, postanowiono bezwzględnie tępić takie zachowania. Karą miało być wykluczenie z grona Akademii. I tak się stało w 2018 roku. A ofiarą tej praktyki padł m.in. Roman Polański, ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku. Wtedy właśnie zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sprawie o gwałt na nieletniej. Drugą postacią wykluczoną z grona nominującego do Oscarów był słynny komik Bill Cosby, który został skazany za gwałt.

Taki obrót sprawy spowodował z kolei, że uczestnictwo w pracach Akademii odrzuciła żona Polańskiego - francuska aktorka Emmanuelle Seigner. Uznała przy tym, że choć zależy jej na walce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, nie może zgodzić się na takie potraktowanie jej męża.

Co ciekawe, Seigner była jedną z ponad 900 osób, głównie kobiet, które poproszono do współpracy, by właśnie równoważyć głos mężczyzn w Akademii.

Nominacje 2019
FILM

REŻYSER

AKTORKA

AKTOR

AKTORKA DRUGOPLANOWA

SCENARIUSZ ORYGINALNY

AKTOR DRUGOPLANOWY

Czytaj więcej:

 • Oscary muszą zmienić kolor, by nadążać za światem
 • Dostrzeżenie wszelkiej różnorodności
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.