Opolski Zamek Górny, czyli gdzie mieszkał Władysław Opolczyk
Zbudowany w XIV wieku zamek spłonął w 1615. Na tyle doszczętnie, że dzisiaj nie wiemy, jak wyglądał Zamek Górny. Nie ma po nim żadnych pamiątek z epoki. Nawet rysunek z XIX wieku uważany przez lata za jego obraz okazał się pomyłką.
Był on do tego stopnia zapomniany, że kiedy w kończącym się tygodniu pokazano wieżę Zamku Górnego najpierw mediom, a potem pierwszym zwiedzającym, wielu Opolan odkryło jego istnienie. Prawdopodobnie już nigdy nie dowiemy się, jak był wielki ani jaki miał kształt.
– Wieża, którą odrestaurowano i oddano do zwiedzania – mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego – miała przede wszystkim znaczenie strategiczne. Była wpisana w obręb muru obronnego, zatem pełniła takie właśnie, obronne zadanie.
Można się spodziewać, że budynek Zamku Górnego był okazały, skoro zbudował go w latach 80. XIV wieku prawdopodobnie najbogatszy książę w Polsce i najbogatszy Opolanin w dziejach, Książę Władysław Opolczyk. O nim też przeciętny człowiek wie niewiele. W najlepszym razie – że ufundował klasztor na Jasnej Górze i cudowny obraz Madonny z Dzieciątkiem (to zrobił na pewno) i był ojcem chrzestnym Władysława Jagiełły (prawdopodobnie).
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień