Oleski ekonomik był kiedyś szkołą rolniczą
Oleska szkoła przy ul. Powstańców Śląskich została założona w 1946 roku. W ciągu 70 lat istnienia trzykrotnie zmieniła swoją nazwę.
Po II wojnie światowej dawny niemiecki Rosenberg stał się polskim Olesnem. Trzeba było odbudować zniszczone przez Armię Czerwoną miasto, a także uruchomić polskie szkolnictwo.
Już w 1945 roku otwarto szkołę podstawową oraz liceum pedagogiczne (obie mieściły się w budynku dzisiejszego ogólniaka przy ul. Sądowej).
6 grudnia 1946 roku władze ówczesnego województwa śląsko-dąbrowskiego utworzyły Gimnazjum i Liceum Gospodarstwa Wiejskiego. Dyrektorem szkoły został dr Zdzisław Paciorkowski, nauczyciel botaniki i rolnictwa.
Siedzibą nowo utworzonej szkoły były budynki przy ul. Powstańców Śląskich 4. Odbywały się tam lekcje, mieścił się tam także internat dla dziewcząt.
Uczniowie oprócz lekcji mieli również zajęcia praktyczne w pegeerze w Świerczu. Oprócz gospodarstwa urządzono ponadto internat męski, mieszkania dla nauczycieli i pracowników gospodarstwa.
Szkoła dysponowała w Świerczu 103 hektarami gruntów rolnych. Na miejscu hodowano także zwierzęta gospodarskie, na początek było to: 10 koni i 2 źrebaki, 47 krów, 46 owiec, 18 macior, 60 tuczników, 100 prosiąt i 150 kur. Na miejscu wyremontowano szklarnię i założono sad.
Naukę w Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęto 29 stycznia 1946 roku. Liceum Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono od września 1946 r. (w 1949 r. uruchomiono 4-letnie Technikum Rolnicze).
- Była to pierwsza tego typu szkoła w województwie śląsko-dąbrowskim - podkreśla dr Przemysław Jagieła, autor książki o 70-leciu oleskiego ekonomika.
W latach 1965-66 przy szkole zbudowano salę gimnastyczną, a w 1967-69 nowy internat.
W 1977 roku Technikum Rachunkowości Rolnych przemianowano na Zespół Szkół Rolniczych. Już w 1982 r. uruchomiono w szkole Liceum Ekonomiczne.
W kolejnych latach dawna oleska „rolniczówa” została „ekonomikiem”, jak do dzisiaj jest powszechnie jest nazywana.
1 września 2000 roku zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Dzisiaj w szkole najpopularniejszym kierunkiem jest klasa mundurowa.
Patronem szkoły od 1971 roku jest Mikołaj Kopernik. W tym roku rozpoczęto bowiem przygotowania do ogólnopolskich obchodów 500-lecia urodzin słynnego astronoma, które świętowano w 1973 r.
Z okazji 70-lecia oleskiemu ekonomikowi nadano nowy sztandar, który przekazano uroczyście na rynku.