Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna. Firma z 95-letnią tradycją [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Urszula Sobol

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna. Firma z 95-letnią tradycją [WIDEO]

Urszula Sobol

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej, w której od 46 lat funkcje prezesa piastuje Kazimierz Śnieżek, może poszczycić 95-letnią tradycją. Jej wyroby, czyli produkty nabiałowe znane są nie tylko na całym Podkarpaciu, ale też w kraju. Charakteryzują się przede wszystkim tzw. czystą etykietą, czyli krótką (prostą) listą składników, minimalnym stopniem przetworzenia oraz tym, że są wytwarzane metodami tradycyjnymi.

I co najważniejsze, OSM Jasienica Rosielna to jedna z dwóch spółdzielni mleczarskich na Podkarpaciu, której udało się nie tylko przetrwać, ale stworzyć nowoczesny zakład produkcyjny. Czemu zawdzięcza swój sukces?

- Przede wszystkim mamy produkty świeże, zdrowe, bez żadnych konserwantów i polepszaczy. Bardzo ważną sprawą jest też fakt, że od samego początku istnienia spółdzielni trzymamy się wszystkich zasad spółdzielczości - podkreśla Kazimierz Śnieżek, prezes OSM w Jasienicy Rosielnej, który całe życie zawodowe poświęcił spółdzielni mleczarskiej. - W tym sukcesie mam swój udział, ale zaznaczam, że ja tutaj tylko zarządzam.

Spółdzielczości strzegą jak oka w głowie

Dziś OSM w Jasienicy Rosielnej to jeden z najstarszych zakładów mleczarskich w Polsce. 27 kwietnia 2022 roku OSM będzie obchodziła 95. lecie istnienia. Jak udało się jej przetrwać?

- Naszą spółdzielnie tworzą nie tylko rolnicy, ale też pracownicy, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem rozwijają firmę. Jesteśmy wszyscy współwłaścicielami spółdzielni i co najważniejsze przestrzegamy zasad spółdzielczości. Obecnie mamy około 700 członków spółdzielni, w tym 400 rolników i 280 pracowników. Wszyscy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej mają swoje udziały - wylicza prezes.

OSM Jasienica Rosielna działa dziś prężnie, ale Śnieżek doskonale pamięta trudne początki. Wtedy to w spółdzielni pracowało do 15 osób. - A dzisiaj zatrudniamy 280. Osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe bez odpowiedniego i wykwalifikowanego personelu - mówi z dumą prezes. Cieszy się uznaniem wśród załogi, którą doskonale zna i szanuje. - Przez te wszystkie lata wspólnie zrobiliśmy rewolucję, która najbardziej się nam ekonomicznie opłacała i dzięki niej właśnie jesteśmy.

OSM Jasienica Rosielna zjednała sobie klienta

Spółdzielnia sukcesywnie się rozwija. To nowoczesny i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczy, który łączy mleczarską tradycję z nowoczesnymi technologiami wytwarzania i wysoką jakością produktów. OSM regularnie poszerza swój cały asortyment. Produkuje, nie tylko, jak na początku działalności kazeinę i masło, ale także sery żółte, twarogi, śmietanę i mleko. Dziś OSM Jasienica Rosielna, oprócz bogatego asortymentu wyrobów z czystą etykietą, posiada też produkty ekologiczne (kefir, twaróg, mleko, masło, jogurt, serek fromage).

Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej jest zwolennikiem zdrowej i jak najmniej przetwarzanej żywności. - Dlatego produkty z logiem OSM Jasienica Rosielna posiadają tą właśnie czystą etykietę - wyjaśnia.

Dodaje, że do produkcji poszczególnych asortymentów nie stosuje się konserwantów, sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku, barwników i zagęszczaczy.

- Dajemy gwarancję, że nasz nabiał nie zawiera negatywnie kojarzonych przez konsumentów dodatków do żywności - zapewnia prezes. Potwierdzeniem wysokich standardów produkcji są liczne nagrody, certyfikaty i wyróżnienia, jakie OSM otrzymuje. - Informacje zawarte na opakowaniach poszczególnych wyrobów opisują produkt w sposób jasny i zrozumiały. Dzięki temu klient ma możliwość dokonania świadomych wyborów.

Głównym terenem działalności firmy jest Podkarpacie, chociaż wyroby ekologiczne z jej logo można nabyć w całym kraju.

OSM Jasienica Rosielna ma 15 sklepów firmowych (m.in. w Jasienicy Rosielnej, Brzozowie, Starej Wsi, Rzeszowie, Krośnie, Domaradzu, Humniskach, Jabłonicy Polskie, Wesołej, Izdebkach) i 8 hurtowni (m.in. w Brzozowie, Dynowie, Jaśle, Krośnie, Sanoku i Rzeszowie). - Otwierając firmowe sklepy i hurtownie zjednaliśmy sobie klienta, bo nie oddawaliśmy towaru pośrednikom. Klient zobaczył, że cena mleka jest taka jaką my podajemy - dodaje Kazimierz Śnieżek. - Dodatkowo klient może być pewien, że sięgając po nasz produkt otrzyma go zawsze w najwyższej jakości.

OSM w Jasienicy Rosielnej skupuje mleko z 9 powiatów, 32 gmin i 79 miejscowości w dwóch województwach: podkarpackim i małopolskim.

Spółdzielnia posiada także własny transport, stację paliw, stację napraw, wodociągi i oczyszczalnię.

Już za kilka dni OSM w Jasienicy Rosielnej będzie świętowała swoje 95.lecie istnienia. Czego życzy sobie? - Przede wszystkim przetrwania i ciągłego rozwoju, a także zaufania konsumentów - podkreśla Kazimierz Śnieżek.

Urszula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.