Okiem Jerzego Stuhra. Wędrowanie twórczych pokoleń

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Wędrowanie twórczych pokoleń

Jerzy Stuhr

Na festiwalu filmowym w Gdyni nastąpiło znamienne zjawisko: do głosu doszło ponownie to pokolenie reżyserów, które przez chwilę tego głosu już nie miało! Nie umiało złapać tzw. wiatru w żagle, czy też inaczej - poczuło się odsunięte od produkcyjnych możliwości? Nagle powróciło. I pokazało, co to znaczy prawdziwy polski film. Zauważył Pan?

Zauważyłem i bardzo się cieszę, bo to znaczy, że nasze pokolenie jeszcze bywa twórcze. Ale bym tego nie wiązał z polityką. Raczej z biologią!

Fellini też nie mógł na starość zrobić filmu. Miał taki wymarzony pomysł, że z wypadku lotniczego ratuje się jedna osoba, chce podjąć pracę, ale nagle się orientuje, że to są zaświaty, czyli ona też zginęła... Walczył Fellini o ten pomysł bardzo długo, wreszcie przekazał go Giuseppe Tornatore, ten zrobił to już prosto i nowocześnie, a film nazywał się „Czysta formalność”, z Depardieu i Romanem Polańskim. A przecież „całe Włochy” wiedziały, kto to jest Fellini, dystrybutorzy mu kłody pod nogi rzucali. Dostawał Oscara za całokształt, ale jego „A okręt płynie” miał zaledwie pięć kopii.

Bo jest coś takiego w filmie, że musiałbyś być tak piekielnie nieprzystawalny do żadnych trendów, jak np. był Bunuel - gdy nie można go było porównać z niczym i z nikim - to wtedy możesz się nie przejmować. Fellini był bardziej ludyczny, bardziej potrzebował kontaktu z widownią, choć ilu ludzi rozumie do końca np. jego „8 i pół”?

To na tym polega, że gdy chcesz utrafić w gusta ludzi, to krótko to trwa, bo te gusta się zmieniają. Tak jak i humor się zmienia. Czy nawet Julek Machulski trafiłby do dzisiejszych młodych ze swoimi dawnymi komediami? A jak się tym nie przejmujesz i robisz filmy, bo musisz, to lepiej. Taki Lynch - taki był modny, a już minął. A Ken Loach, całe życie robi jeden film i wciąż jest na fali. Nawet nie wiem, czy mój przyjaciel Kieślowski trafiłby dzisiaj ze swoim sposobem widzenia?

Pozostało jeszcze 59% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.