Okiem Jerzego Stuhra: Sztuka jest dobra na wszystko?

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra: Sztuka jest dobra na wszystko?

Jerzy Stuhr

Gdy blisko nas wydarzy się coś bardzo złego, tragicznego, to zanim nabierzemy dystansu, by to skomentować, może warto uciec w sztukę? Wszystko jedno jaką. Bo „w sztuce” jest zawsze bezpiecznie i pięknie. Taką ucieczkę dzisiaj Panu proponuję. Czy zgadza się Pan, by powędrować dzisiaj zupełnie innymi, artystycznymi szlakami?

Coś jest rzeczywiście w sztuce, że można się w niej schronić w każdej sytuacji psychicznej i społecznej. Byłem niedawno na wystawie, na którą ściągnięto z całego świata dzieła Moneta. Wystawa miała miejsce w Wiedniu, a prace artysty ściągnięto i z Chicago, z Nowego Jorku, z Francji oczywiście także…

Zawsze wiedziałem, że Moneta łatwo odróżnić od wszystkich innych malarzy. Ale dopiero na takiej pełnej wystawie zrozumiałem na czym ta różnica polega.

Otóż odróżnia go operatorskie widzenie świata. On, malując, po prostu stanął tam - jak to się mówi w szkole filmowej - gdzie powinna stanąć kamera. Ale są to tak bardzo jego indywidualne wybory, że sobie nigdy inny malarz czegoś takiego by nie wymyślił! Bo kto by wymyślił, żeby stanąć za załomem okna i zobaczyć Paryż w takim skrzywieniu, odbiciu, jakoś tak ukosem?

Polska sztuka jest świetna. Filmy, malarstwo, powieści. Nagrody płyną! Nawet w temacie „patriotycznym” jesteśmy dobrzy

Tak sobie utrudniał każde zadanie, że musiał przez to stać się odmienny i jedyny. To co on ze światłem robi, to jest naprawdę wielka sztuka operatorska… Tylko on potrafi to wykonać samym kolorem farby, jej nałożeniem, a nie filtrami, światłomierzami i innymi operatorskimi narzędziami. On to wszystko miał w oku. I potrafił cały dzień stać na stacji i czekać na wjeżdżający pociąg. A pociąg wjeżdżał trzy razy dziennie. Ale żeby nie utracić tej pozycji i kąta, pod którym patrzył, to musiał Monet stać tam cały dzień. Tak go opisywali ludzie: a był tu taki człowiek ze sztalugami i nic nie robił, tylko stał. A gdzie stał? A tam, za płotem, pewnie dlatego, żeby tu nie przeszkadzać. Stał i podpatrywał.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.