OHP może Ci pomóc znaleźć pracę
Młodzi i bezrobotni będą mieli większe szanse na znalezienie pracy. W Domu Joannitów w piątek rozpoczęła działalność nowa placówka OHP.
- Teraz w Polsce działają dwa ośrodki, które nastawione są na kształcenie młodzieży w połączeniu z licznymi projektami wymiany międzynarodowej. OHP_w Sulęcinie będzie bardzo ważnym punktem na mapie kraju - mówi komendant główny OHP_Marek Surmacz.
OHP w Sulęcinie w przyszłości może udzielać pomocy także dorosłym bezrobotnym
Młodzieżowe Centrum Kariery i Współpracy Międzynarodowej Ochotniczych Hufców Pracy - bo tak brzmi pełna nazwa nowej instytucji - ma pomagać młodzieży w zdobywaniu pierwszych zawodowych doświadczeń i kierować młodych ludzi na właściwą ścieżkę kariery zawodowej. Na czym ma polegać to, że ośrodek jest międzynarodowy? - Sulęcin położony jest blisko granicy zachodniej. Chcemy współpracować z pobliskimi zagranicznymi ośrodkami, wymieniać się z nimi doświadczeniami i stwarzać też naszym podopiecznym możliwość zdobywania kwalifikacji zagranicą - wyjaśniał w piątek komendant Surmacz.
Chodzi o młodych
- Wywodzę się ze środowiska nauczycielskiego i wiem, jak ważne jest, by pokazać młodzieży, jaką drogę zawodową warto wybrać. Wyjaśnić, jakie mają możliwości i pomóc im wybrać tę najwłaściwszą ścieżkę - mówił burmistrz Dariusz Ejchart. A Surmacz dodał: - Mamy być dla młodzieży drogowskazem. Pomożemy tym, którzy nie mogą zdobyć kwalifikacji i nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu - mówił.
Nowy ośrodek powstaje w Sulęcinie m.in. ze względu warsztaty zawodowe, które kilka lat temu powstały przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowcyh. - Szkoła ma bardzo bogate zaplecze i jest przystosowana do tego, by kształcić fachowców - mówił Surmacz. Dla władz OHP ważna była również dostępność internatu. - Nasze działania nie podlegają rejonizacji. Jeżeli zgłosi się do nas osoba z okolic Lublina i powie, że chce się kształcić, ale też zerwać ze środowiskiem, z jakim ma na miejscu styczność, możemy ją umieścić w ośrodku w Sulęcinie. Ta zasada działa również w drugą stronę - wyjaśniał Surmacz.
Z czym przyjść do OHP?
- W miejscowym ośrodku są szerokie możliwości korzystania z doradztwa zawodowego oraz z zakresu szkoleń zawodowych. Międzynarodowa współpraca odbywać się będzie w ramach programu Eures, który daje możliwość znalezienia pracy zagranica - mówiła Renata Wicha, wiceszef komendy głównej OHP.
Kolejne zadania i szanse dla tego miejsca to m.in. uczestnictwo w targach pracy, a także tworzenie nowych narzędzi zawodowych dla kadry hufców pracy. Przy OHP_działa również infolinia. Mogą z niej korzystać osoby, które potrzebują natychmiastowej porady lub też wskazówki w sprawie dalszego kształcenia.
Hufce pracy skierowane są przede wszystkim do osób w wieku 15-24 lata. W dalszym planach sulęciński oddział OHP ma jednak kształcić również dorosłych.
- Mamy taki plan, by w przyszłości doradzać zawodowo również dorosłym i długotrwale bezrobotnym - potwierdza komendant OHP.