Odeszła legenda Solidarności

Czytaj dalej
Celina Wojda

Odeszła legenda Solidarności

Celina Wojda

Po ciężkiej walce z chorobą zmarł Longin Komołowski, działacz Solidarności i były wicepremier.

W miniony piątek zmarł Longin Komołowski, zasłużony działacz szczecińskiej Solidarności, poseł na Sejm, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, prezes Wspólnoty Polskiej. Longin Komołowski zmarł po długiej walce z nowotworem w wieku 68 lat.

Longin Komołowski w latach 1997-2001 zasiadał w Sejmie jako poseł Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS.

W latach 1997-2001 był ministrem pracy w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1999-2001 wiceprezesem Rady Ministrów.

Informację o śmierci Komo-łowskiego potwierdziła rodzina. „Z żalem zawiadamiamy, że dziś wieczorem po długiej chorobie zmarł Longin Komo-łowski, Prezes Wspólnoty Polskiej, Wicepremier i Minister Pracy w rządzie Premiera Jerzego Buzka, człowiek Solidarności” - głosi informacja przesłana w piątek przez rodzinę i współpracowników Komo-łowskiego ze Wspólnoty Polskiej.

Walka z chorobą

Wtrakcie całego życia był czynnie zaangażowany wdziałania narzecz demokratyzacji kraju - wczasach PRL-u wramach struktur Solidarności, apo1989 roku sprawując dwukrotnie mandat poselski oraz wramach struktur administracji rządowej.

- Mimo ciężkiej choroby, do końca angażował się w działania na rzecz Polonii za granicą - podkreślają bliscy.

Człowiek Solidarności

Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 r. w Czaplinku. Był absolwentem budownictwa okrętowego na Politechnice Szczecińskiej.

Od 1964 r. pracował w Stoczni Szczecińskiej. W czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni.

W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej. We wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ „Solidarność”. Dwa lata później współorganizował m.in. podziemne struktury Solidarności w Szczecinie. W latach 1988-1989 współtworzył Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny Solidarności, a od 1990 r. był przewodniczącym Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”.

Minister i wicepremier

Od 1997 do 2001 r. w rządzie Jerzego Buzka był ministrem pracy, a w latach 1999-2001 - wiceprezesem Rady Ministrów.

Działalność pozarządowa

W roku 2000 objął stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Funkcję tę sprawował do 2015 r. Od 2010 r. do 2016 r. był prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Longina Komołowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Rok temu Komołowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Medalem „Milito Pro Christo”. Wcześniej, w 2006, Longin Komołowski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

O Longinie Komołowskim powiedzieli i napisali:

Michał Boni, były minister pracy i polityki socjalnej: Prawdziwy człowiek Solidarności, oddany ludziom, negocjator trudnych spraw. Jaka szkoda, Longinie...

Władysław Kosiniak--Kamysz, szef PSL: Zmarł Longin Komołowski, człowiek dialogu, dla którego porozumienie było najwyższą wartością.

Grzegorz Schetyna, szef PO: Odszedł człowiek pełen pasji. Zawsze angażujący się po stronie tych, którzy pomocy potrzebowali.

Marek Tałasiewicz, były wojewoda zachodniopomorski: Longin Komołowski potrafił jasno określić własne stanowisko i pola możliwych negocjacji.

Marcin Stefaniak, dyrektor generalny IPN: Longin Komołowski był jednym z najważniejszych działaczy pod-ziemia skupionych przy Andrzeju Milczanowskim.

Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.