Od nas zależy, gdzie zamontują czujniki monitorujące jakość powietrza

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Edyta Hanszke

Od nas zależy, gdzie zamontują czujniki monitorujące jakość powietrza

Edyta Hanszke

Do 10 grudnia mieszkańcy mogą wskazać i głosować na miejsca, gdzie powinny pojawić się czujniki monitorujące jakość powietrza.

„Wiem, czym oddycham” - to inicjatywa, która wystartowała 14 listopada (w Światowym Dniu Czystego Powietrza), a jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej jakości powietrza w Polsce, problemu smogu i możliwości przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na zdrowie i życie.

Główną częścią projektu jest konkurs dla lokalnych społeczności, w ramach którego Aviva zamontuje 300 zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza Polsce.

Przesyłają one dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. 150 czujników jest właśnie montowanych na placówkach Avivy i Expandera w Polsce, w tym 4 w województwie opolskim. Kolejnych 150 urządzeń zostanie nieodpłatnie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

Do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl można zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony czujnik. Do 10 grudnia potrwa też głosowanie internetowe. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów. Dodatkowo fundacja wskaże kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.