Rajmund Wełnic

Obwodnica rośnie w oczach

Obwodnica rośnie w oczach
Rajmund Wełnic

Środek lata i na placu budowy obwodnicy Szczecinka wre praca. Dziś w tygodniku przedstawiamy nasz comiesięczny raport z robót.

Po miesiącach przygotowań i projektowania wiosną tego roku na plac budowy szcze-cineckiej obwodnicy weszli wreszcie wykonawcy. Zaczęło się od wycinki drzew, przygotowania zaplecza budowy i postawienie betoniarni przy ulicy Słupskiej. Teraz trwają zakrojone na wielką skalę roboty ziemne.

Do końca czerwca wydano 43 miliony złotych, czyli około 16,4 procent całości kontraktu.

- Na budowie obwodnicy miasta Szczecinka w ciągu drogi S11 prowadzone są prace organizacyjno-przygotowawcze związane m.in. z organizacją zaplecza i transportem materiałów sypkich na plac składowy - informuje Magdalena Rak-Dziedzina ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Trwa porządkowanie terenu po wycince drzew, karczowanie, jak również usuwanie warstwy humusu, profilowanie podłoża oraz wymiana gruntu.

Wykonano m.in. drogę techniczną do przejścia ekologicznego przy ulicy Leśnej, gdzie obwodnica przecina jedyny kompleks leśny na trasie.

To nie wszystko - rozpoczęto już także roboty palowe na obiektach inżynierskich oraz roboty związane ze wzmocnieniem podłoża gruntowego. - Wykonywane są również roboty ziemne niezbędne do realizacji robót elektrycznych, w tym usunięcia kolizji - mówi Magdalena Rak-Dziedzina z GDDKiA. - Budowano kanalizację deszczową przy obiektach, jak również prowadzono prace związane z montażem linii kablowej, a także budową wodociągu.

Były i niespodzianki - mimo prowadzonych wcześniej odkrywek archeologicznych. Podczas usuwania warstwy ziemi urodzajnej natrafiono na fragmenty ceramiki pradziejowej oraz palenisko z obstawą kamienną. - Z powodu braku materiału datującego nie określono okresu pochodzenia znaleziska, teren został zabezpieczony celem przeprowadzenia dalszych badań archeologicznych - dodaje nasza rozmówczyni.

Co będzie się dziać w najbliższych tygodniach? Kontynuowane będą prace przygotowawcze związane z budową podpór na obiektach. W zakresie robót branżowych prowadzone będą roboty związane z usunięciem kolizji sieci elektroenergetycznych, sieci wodociągowej, gazowej i teletechnicznej oraz roboty związane z budową kanalizacji deszczowej. W zakresie robót drogowych kontynuowane będą roboty ziemne.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.