Obrońcy praw człowieka: Trybunał Konstytucyjny już stracił zaufanie

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Maciej Czerniak

Obrońcy praw człowieka: Trybunał Konstytucyjny już stracił zaufanie

Maciej Czerniak

TK wydał w 2017 roku tylko 36 wyroków, prezesura Julii Przyłębskiej jest niejasna, a media nie mogą swobodnie śledzić prac trybunału. To wnioski Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W ubiegłym roku zapadło w Trybunale Konstytucyjnym najmniej orzeczeń od dwudziestu lat. Tak wynika z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka poświęconego pracom TK w 2017 roku, a zatytułowanego „Pracuje tak, jak powinien?”.

Kryzys autorytetu

Dla porównania, w całym ubiegłym roku sędziowie trybunału stojącego na straży konstytucji wydali 36 wyroków i 53 postanowienia.

Nawet 2016 rok - czytamy w raporcie HFPC - charakteryzujący się przerwami w pracy Trybunału, związanymi z wyborem nadliczbowych sędziów oraz ciągłą zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, cechował się „lepszą efektywnością pracy Trybunału.

Więcej o sprawie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.