Maciej Czerniak

Obcokrajowcy coraz częściej boją się o życie

Na razie w związku z atakiem na tle narodowościowym na zagranicznych studentów w Bydgoszczy zarzuty usłyszało sześć osób. Wszyscy są w wieku od 18 do Fot. KWP Bydgoszcz Na razie w związku z atakiem na tle narodowościowym na zagranicznych studentów w Bydgoszczy zarzuty usłyszało sześć osób. Wszyscy są w wieku od 18 do 20 lat i mają dozór policji.
Maciej Czerniak

Student z Turcji pobity. Tym razem w Toruniu. Policja szuka winnych. To już kolejny incydent na tle rasowym w naszym regionie. UMK wyraża żal.

Śledczy podjęli już drugie postępowanie w sprawie ataków podszytych nienawiścią na gości z zagranicy. Szukają napastników z Torunia.

Młody mężczyzna pochodzący z Turcji, który studiuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu Erasmus, został pobity w piątek nad ranem. Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Uczelnia poinformowała o tym dopiero teraz.

- Zaatakowana została grupa studentów pochodzących z Turcji. Wiemy póki co, że jedna osoba odniosła poważniejsze obrażenia - precyzuje dr Ewa Walusiak-Bednarek, z biura rzecznika prasowego UMK.

Policja na razie oszczędnie informuje o zdarzeniu. Mundurowi cedzą słowa zasłaniając się dobrem postępowania. Wiadomo, że w rejonie ulic Reja i Mickiewicza starły się dwie grupy mężczyzn. Śledczy szukają teraz sprawców pobicia.

- Badamy, co właściwie zaszło w piątkowy ranek. Analizujemy sytuację - krótko odpowiada podinspektor Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. A Bartosz Wieczorek, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód mówi:

- Badamy, czy doszło, między innymi do przemocy na tle narodowościowym.

To już kolejny incydent na tle narodowościowym w naszym regionie. W maju w Bydgoszczy również zaatakowano obcokrajowców.

Wczoraj na UMK miała się odbyć konferencja prasowa poświęcona wydarzeniom z ubiegłego tygodnia z udziałem zagranicznych studentów, których zaatakowano na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Ostatecznie zarząd uczelni zdecydował, że konferencja odbędzie się dzisiaj o godzinie 13.30.

Wczoraj rektor prof. Andrzej Tretyn wydał tylko oświadczenie: „Władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyrażają głębokie ubolewanie z powodu incydentu, który w zeszły piątek miał miejsce w naszym mieście. W bójce ulicznej turecki student przebywający na naszym Uniwersytecie w ramach programu Erasmus doznał ciężkich obrażeń” - czytamy.

W dalszej części oświadczenia rektor zaznacza, że uczelnia dołoży „wszelkich starań, żeby wzmocnić bezpieczeństwo (...) zagranicznych studentów”.

- Nasi goście, przybywający na UMK w ramach Erasmusa, na samym początku wizyty mają zajęcia, na których są informowani o tym, gdzie się znajdują, jak dbać o swoje bezpieczeństwo - zaznacza dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura rzecznika UMK. - Teraz, w związku z tą sytuacją, postaramy się jeszcze zintensyfikować nasze działania.

Okoliczności, w jakich doszło do ataku na zagranicznych studentów, badają policjanci pod nadzorem prokuratury.

- Próbujemy ustalić, co faktycznie się wydarzyło - wyjaśnia prok. Bartosz Wieczorek, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód. - Badamy, czy doszło do czynu, który można zakwalifikować jako ten z artykułu 157 paragrafu 1 kodeksu karnego, a więc jako pobicie, czy również doszło do czynu z artykułu 119.

Ten ostatni przepis mówi o stosowaniu „przemocy lub groźby bezprawnej wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej (...)”. Za taki czyn grozi do 5 lat więzienia.

- Na razie ustalamy, kto konkretnie brał udział w tym zdarzeniu. Mamy informacje o dwóch grupach mężczyzn - podkreśla prok. Wieczorek. - Przeprowadziliśmy czynności procesowe tylko z jedną osobą, z poszkodowanym mężczyzną.

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi w naszym regionie do aktów przemocy wobec zagranicznych studentów. W połowie maja sześcioro gości z zagranicy (z Turcji, Czech i Słowacji) zostało zaatakowanych na bulwarze nad Brdą w Bydgoszczy. Studenci szli właśnie na Stare Miasto, kiedy otoczyli ich młodzi mężczyźni w koszulkach z emblematami Polski Walczącej. Zaczęli ubliżać studentom, a dwóch pobili. Do zdarzenia doszło w okolicy marketu Media Markt.

- Zastąpili nam drogę. Zaczęli krzyczeć i w końcu zaatakowali nas. Nie wiem dlaczego. Nic im nie zrobiliśmy - mówiła Nesilhan pochodząca z Turcji.

Studentka, podobnie jak pięcioro jej znajomych, studiuje w ramach wymiany na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Policja zapewniała, że po tym incydencie studenci zyskają ochronę. - Większa liczba patroli powinna zapewnić bezpieczeństwo - zapowiadała podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Sprawa jest prowadzona dwutorowo - o pobicie i znieważenie na tle etnicznym.

Komendant Mariusz Tomczak, który spotkał się z napadniętymi studentami, zapewnił, że policja będzie miała oko na akademiki i ich okolicę.

Ozer, Ozan i Neski pochodzą z Turcji. - Nagle zaszli nam drogę. Było ich ośmiu, może dziesięciu - relacjonuje student psychologii, który na wymianę w ramach Erasmusa przyjechał do Bydgoszczy z Ankary.

- Kolega dostał pięścią w twarz. Miał rozciętą wargę. Zaczęła się szarpanina. Nie mam pojęcia, dlaczego w ogóle nas zaatakowali.

Do tej pory śledczy zatrzymali sześciu podejrzanych i postawili im zarzuty. - Wszyscy są w wieku od 18 do 20 lat i usłyszeli zarzuty z artykułów 158 i 119 kodeksu karnego. Postępowanie jeszcze trwa - tłumaczy prok. Piotr Dunal z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. - Wobec wszystkich został zastosowany dozór policji - dodaje śledczy.


Coraz więcej Ukraińców chce pracować w Polsce. "U siebie nie możemy żyć na takim poziomie"

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.