Ryszarda Wojciechowska

Obchody Sierpnia wciąż dzielą działaczy

Ryszarda Wojciechowska

Lech Wałęsa uczci rocznicę z działaczami PO. Na oficjalnych obchodach będzie Andrzej Duda.

W sierpniu 1980 roku przy podpisywaniu porozumień byli razem. Teraz wielu z nich osobno świętuje rocznicę tamtych wydarzeń.
Lech Wałęsa - przywódca strajków sierpniowych i pierwszy przewodniczący Solidarności - tradycyjnie już rankiem 31 sierpnia złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Tym razem mają mu towarzyszyć działacze Platformy Obywatelskiej.

Organizatorem oficjalnych obchodów upamiętniających 36. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, jest NSZZ „Solidarność”. Gościem honorowym będzie prezydent Andrzej Duda, który o godz. 14, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, zabierze głos. Zaplanowane są także przemówienia Piotra Dudy - obecnego przewodniczącego Solidarności - i Krzysztofa Dośli - szefa regionu gdańskiego związku.

Podczas tych uroczystości zostaną również wręczone grupie młodzieży stypendia z funduszu związku. Następnie goście przejdą pod Bramę nr 2 i tam złożą kwiaty. A o godz. 17 w gdańskiej bazylice św. Brygidy rozpocznie się uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, z udziałem prezydenta RP.

W tych oficjalnych obchodach wezmą udział tylko niektórzy uczestnicy strajków sierpniowych. Pojawi się na nich m.in. Andrzej Gwiazda, chociaż - jak sam mówi - Solidarność nie wyjaśniła jeszcze swojego czarnego okresu po 1989 roku. Ale przyjdzie dlatego, bo przynajmniej teraz „S” wróciła na związkowe tory. Pytany o podziały w związku z obchodami rocznicy Sierpnia odpowiada, że będą one trwać aż do czasu wyjaśnienia historii samej Solidarności. I nie chodzi tylko - jak mówi - o Sierpień ’80, który dla niego nie był ani zwycięstwem, ani klęską, a jedynie zawieszeniem broni.

Do sali BHP przyjdzie także Jerzy Borowczak, dla którego te podziały są - jak tłumaczy - niezwykle przykre. - Ale one zaczęły się już w tamtym sierpniu przed 36 laty - tłumaczy, dodając, że już tylko biologia może za nich rozwiązać te istniejące od lat spory.

Autor: Ryszarda Wojciechowska

Ryszarda Wojciechowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.