Małgorzata Oberlan

O. Rydzyk wzywa na pielgrzymkę przed 2. turą wyborczą. Czy to bezpieczne? Rok temu przybyło sto tysięcy osób

O. Rydzyk wzywa na pielgrzymkę przed 2. turą wyborczą. Czy to bezpieczne? Rok temu przybyło sto tysięcy osób Fot. Polska Press/Archiwum
Małgorzata Oberlan

Ojciec Rydzyk wzywa na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Odbędzie się w sobotę, 11 lipca, przed druga turą wyborczą. Co roku gromadzi ok. 100 tys. osób i polityków rządu PiS.

W tym roku XXIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę odbędzie się w sobotę, dzień przed drugą turą wyborów prezydenta RP. Panować będzie już cisza wyborcza, ale udział w uroczystościach polityków Prawa i Sprawiedliwości tradycyjnie jest spodziewany. W ub.r. pielgrzymów na Jasnej Górze odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli też m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szefowie MON i MSWiA Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski,a także Beata Kempa, Antoni Macierewicz i Patryk Jaki. Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak podczas nabożeństwa wygłosił Słowo Boże. Prezydenta Andrzeja Dudy nie było, ale odczytano jego list do pielgrzymów.

Jak pielgrzymka będzie wyglądała w tym roku? Jak twierdzi ojciec Tadeusz Rydzyk, przypada na czas specyficzny: "W roku pandemii koronawirusa, z którą przyszła panika, a wraz z nią również podprogowe działania związane z zamykaniem kościołów, czego nie było nawet za okupacji (....), w czasie sprytnych działań podprogowych, by doprowadzić do soft katolicyzmu po to, żeby go później zupełnie zabić" - opisuje redemptorysta w odezwie do sympatyków. Zapisy na wyjazd przyjmuje w Toruniu np. zakrystia kościoła wzniesionego w Porcie Drzewnym.

Pielgrzymka Radia Maryja ma bardziej charakter zlotu niż pieszej wędrówki. Co roku gromadzi na Jasnej Górze blisko 100 tysięcy osób. To głównie ludzie starsi, przybywający do Częstochowy z całego kraju autokarami. Następnie - gromadzący się na Placu Jasnogórskim, słuchający koncertów i przemówień, wreszcie - uczestniczący w uroczystym nabożeństwie. Czy w czasie pandemii taka impreza religijna jest dla nich bezpieczna?

-Pamiętajmy wszyscy o wymogach sanitarnych, o maseczkach, szczególnie w autobusach. Ale przybywajmy również prywatnymi samochodami. Pamiętajmy o dezynfekcji rąk. Warto mieć mały pojemnik z płynem dezynfekującym. Jeśli nie mielibyście Państwo maseczki na placu, to odległość między jedną osobą a drugą powinna być przynajmniej dwumetrowa - apeluje ojciec Rydzyk.

Kaplica Cudownego Obrazu otwarta będzie 11 lipca dla pielgrzymów już od godz. 9.00. Ojciec Rydzyk zachęca do przechodzenia przez nią, by przynajmniej "popatrzeć w twarz Matki Najświętszej". Zaprasza pielgrzymów do gromadzenia się na placu od godz. 12.00. Zaplanowano wspólne odmawianie różańca i koncerty, m.in. Eleni. O godz. 15.00 natomiast rozpocząć ma się nabożeństwo, które poprowadzi metropolita krakowski arcybiskup Henryk Jędraszewski.

Którzy politycy PiS pojawią się tym razem na Jasnej Górze? Znów spodziewany jest udział premiera. Tuż przed 2. turą wyborczą wszyscy powinni przestrzegać ciszy wyborczej. Czy uda się to samemu ojcu Tadeuszowi Rydzykowi? Zobaczymy. Od wielu miesięcy apeluje o modlitwy i podejmowanie przynajmniej jednodniowego postu w intencji wyboru "właściwego kandydata" na prezydenta kraju.

Jak ma się organizacja lipcowej pielgrzymki do pandemii? 5 czerwca br. Główny Inspektor Sanitarny wydal zalecenia dla organizatorów pielgrzymek, przede wszystkim mając na uwadze te piesze. Takie już się odbywają, przyciągając wiernych nie tylko na Jasną Górę, ale i np. do Gietrzwałdu, gdzie w miniony weekend (27-28.06) odbyły się uroczystości z okazji 143. rocznicy początku objawień Matki Bożej.

Zakażenie? Cała pielgrzymka na kwarantannę

GIS podkreśla, że w pielgrzymkach mogą brać udział tylko zdrowe osoby. Obowiązek zapewniania odpowiedniego zaplecza sanitarnego i higienicznego leży po stronie organizatora. Pątnicy powinni mieć maseczki (albo inne ochrony nosa i ust) oraz płyny do dezynfekcji. "Gdy uczestnikowi pielgrzymki zabraknie ww. środków, organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia" – czytamy w dokumencie GIS.

Główny Inspektor Sanitarny dokładnie określił też procedury na wypadek podejrzenia zakażenia pielgrzyma. "W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieźć transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinien być wezwany transport medyczny" – podkreśla dokument.

Następnie, według wytycznych, należy powiadomić właściwą miejscu powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. - W przypadku potwierdzenia zakażenia: wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej – czytamy w dokumencie GIS.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.