O niektórych bohaterach mojej książki można rzec: Wczoraj nikt, dziś morderca

Czytaj dalej
Fot. Archiwum autorki
Beata Terczyńska

O niektórych bohaterach mojej książki można rzec: Wczoraj nikt, dziś morderca

Beata Terczyńska

Rozmowa z Magdaleną Louis, rzeszowską pisarką, która 25 lat spędziła za granicą pracując m.in. dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości jako tłumacz ze specjalizacją prawa angielskiego

Swoje doświadczenia zawodowe z tamtego okresu przelałaś na papier. Kim są bohaterowie twojej najnowszej książki „Chcę wierzyć w waszą niewinność”?

To ludzie, których jakieś straszne okoliczności zepchnęły z toru prostego na tor boczny i dojechali na izby zatrzymań angielskich posterunków. Zwyczajni, a nie tacy jak bywają pokazywani na filmach - ze szramami na twarzy i ponurym wzrokiem. O niektórych można rzec: wczoraj nikt, dziś już morderca. Przyjechali do Anglii po lepsze życie, a zafundowali sobie oraz swoim najbliższym koszmar. Jedno ich łączyło. Post factum wszyscy bardzo żałowali tego, co się stało. Może nie od razu, może nie w pierwszych dniach, ale nie poznałam osoby, która by stwierdziła: dobrze się stało, że kogoś okaleczyłem, okradłem, zabiłem, skrzywdziłem.

We wstępie swojej opowieści dokumentalnej piszesz, że „służyłaś pasażerom ostatniego wagonu pociągu społecznego”.

Bo tak w istocie było. Służyłam ludziom, którzy weszli w konflikt z prawem i nie znali języka angielskiego. Stawiam tu znak równości między pracą a służbą.

Czy wszystko co tu przeczytamy to prawda?

To jest prawda, aczkolwiek zadałam sobie bardzo dużo trudu, żeby tak te fakty, nazwiska, daty, okoliczności poszatkować, by nikt nigdy nie odnalazł się w tej historii. Nie byłoby to bowiem fair w stosunku do tych ludzi, z którymi miałam styczność. Zatem podsumowując: ludzie są prawdziwi, wydarzenia są prawdziwe, ale wszystko jest ukryte pod fikcją literacką.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak wyglądały kontakty autorki a przetępcami
 • czy tłumacz przysięgły może pozwolić sobie na emocje
 • jak wypada porównanie brytyjskiego systemu sądownictwa do polskiego
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.