O. Ludwik Wiśniewski: Kościół własnymi rękami wypędza ludzi ze świątyń

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Andrzej Plęs

O. Ludwik Wiśniewski: Kościół własnymi rękami wypędza ludzi ze świątyń

Andrzej Plęs

„Oto na naszych oczach umiera w Polsce chrześcijaństwo. I nie jest to wynik propagandy libertyńskiej, zabiegów kół masońskich czy międzynarodowych spisków. Chrześcijaństwo wykorzeniamy my sami, duchowni i najgorliwsi członkowie Kościoła, własnymi rękami i na własne życzenie” - dominikanin LUDWIK WIŚNIEWSKI jednym zdaniem swojego listu do biskupów polskich wstrząsnął sumieniem wiernych.

Lubimy o sobie myśleć, że jesteśmy narodem chrześcijańskim. Jesteśmy?

Myślę, że wciąż jesteśmy narodem chrześcijańskim, ale jakby coraz mniej. Jednym ze znaków tego jest nasz stosunek do uchodźców. Europa męczy się ze zjawiskiem imigracji, a nam niby przyświeca, że „błogosławieni miłosierni”, ale w takich sytuacjach o tym bardzo chcemy nie pamiętać. Z jednej strony wydajemy się dbać o ewangelię, a z drugiej odwracamy się od potrzebujących. Niby wysyłamy gdzieś tam za morze jakieś grosze, ale tu zatrzaskujemy drzwi przed uchodźcami. A po wtóre nasze zachowania są coraz bardziej niechrześcijańskie. W przestrzeni publicznej jest mnóstwo oskarżeń, wrogości, nie chcę posługiwać się terminem - nienawiści. Niedawno miałem spotkanie z grupą historyków, jeden z nich zwrócił mi uwagę: Co ty mówisz? Gdybyś przeanalizował, co działo się po pierwszej wojnie światowej, to w polskiej polityce, społeczności, wcale nie było lepiej. Odpowiedziałem, że jesteśmy po holokauście, po drugiej wojnie, po nocy komunizmu, po lekcjach historii, które winny nas uczyć, czym kończy się wrogość człowieka wobec człowieka. Jesteśmy po „Solidarności” i polskim papieżu, więc wydawało się, że naród na nowo się narodził. Dana nam była lekcja, jak być nie powinno, otrzymaliśmy lekcję, jak powinno być, chyba z obu nie skorzystaliśmy. Boję się, że nasza dechrystianizacja bardzo szybko postępuje. Nie wiem, jak to zahamować.

W dalszej części przeczytasz:

 • eminencje, ekscelencje, czerwienie i purpury, czerwone guziki i trony... W czym o. Wiśniewski upatruje jeden z największych problemów Kościoła?
 • jaką ma radę dla duchownych, którzy "uprawiają politykę"
 • jak sobie wyobraża Kościół w przyszłości

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.