O. Artur Gałecki, dominikanin: spowiedź jest od tego, żeby ludzi usłyszeć, a kolęda, by ich zobaczyć

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Anna Janik

O. Artur Gałecki, dominikanin: spowiedź jest od tego, żeby ludzi usłyszeć, a kolęda, by ich zobaczyć

Anna Janik

"Jeżeli, nie daj Boże, kolędę sprowadzimy do zbierania środków, to takie doświadczenie będzie dla parafian wielkim zawodem". Rozmowa z ojcem Arturem Gałeckim, przeorem konwentu rzeszowskich dominikanów, proboszczem parafii pw. Św. Jacka w Rzeszowie, duszpasterzem rodzin.

Tuż po Bożym Narodzeniu księża tradycyjnie odwiedzają swoich parafian w domach. Niestety, kolęda, czyli wizyta duszpasterska przez część wiernych jest odbierana raczej jako wizytacja, czyli takie nie do końca chciane odwiedziny. Z czego to wynika?
Myślę, że z takiego wzajemnego niezrozumienia idei kolędy. Jej rola jest bardzo złożona, bo dotyka różnych płaszczyzn naszego życia. Gdybym miał się zastanowić, czym kolęda jest dla naszej liczącej 3127 osób parafii, to pomyślałbym, że jej rolą jest to, żeby odwiedzając parafian, wyłowić tych, którzy realnie potrzebują pomocy. Taka społeczna rola kolędy to właśnie wyłowienie z tłumu pojedynczych osób, które będą mogły chociaż ułamkowo opowiedzieć nam o tym momencie życia, w którym są. Po to, żebyśmy my, kapłani, w miejscu w którym żyjemy i pracujemy najlepiej jak potrafimy, na tę ich potrzebę odpowiedzieli. Albo przynajmniej skierowali ich w konkretne miejsce, w którymi oni tę pomoc znajdą.

O. Artur Gałecki: Kolęda jest jedynym dniem w roku, kiedy to parafianin może wyjść z posługą wobec księdza.
Krzysztof Kapica O. Artur Gałecki: Kolęda jest jedynym dniem w roku, kiedy to parafianin może wyjść z posługą wobec księdza.

Mam jednak wrażenie, że dla części osób formuła kolędy jest dość trudna. Wyraźnie mają problem, żeby po ludzku się w tej sytuacji odnaleźć, skoro sama obecność kapłana, często proboszcza, w domu sprawia, że dosłownie i w przenośni się prostują... Gdzie tu miejsce na szczerą rozmowę o życiowych problemach?
Wyobrażam sobie to tak: my przez cały rok pełnimy posługę względem wiernych, ale raz na rok ja proszę wiernych, żeby pełnili tę posługę wobec mnie. Na czym ma ona polegać? Właśnie na tym, że jak się spotkamy w czyimś domu, to ktoś opowie mi część swojego życia, pozwoli mi do niego zajrzeć, a ja zobaczę, czy moja narracja o Panu Bogu i przeżywaniu świata nie jest odrealniona i oderwana od rzeczywistości.

W dalszej części pytamy m.in.:

 • czy każdy kapłan potrafi usłyszeć to, co będzie starał mu się przekazać parafianin
 • czy ojciec Gałecki ma to szczęście, żeby cieszyć się z realnych owoców swojej kolędy
 • kto jest bardziej spięty kolędą - domownicy, czy kapłani

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mk_test

Czemu płacę za wywiad, który w wersji wideo jest za free?

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.