Nowy rozkład jazdy PKP od 1 września 2019. PKP rozkład - zmiany. Sprawdź jak kursują pociągi Intercity, TLK, Przewozy Regionalne
1 września 2019 roku wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP. To oznacza drobne zmiany w dotychczasowym rozkładzie jazdy PKP. Wielkopolanie mogą jednak spać spokojnie - w nowym rozkładzie jazdy PKP nie ma wielkich zmian w Wielkopolsce. Pociągi PKP Intercity, TLK czy Przewozów Regionalnych będą w dużej mierze kursowały jak dotychczas.
Zmiana rozkładu jazdy PKP wejdzie w życie 1 września 2019 roku. W przypadku Wielkopolski pasażerowie nie muszą się obawiać, że nowy rozkład jazdy przyniesie drastyczne zmiany. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 19 października.
- Przewoźnicy opracowali ofertę połączeń dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych z uwzględnieniem możliwości sieci kolejowej. Pasażerowie już korzystają z efektów inwestycji. Coraz więcej stacji i przystanków zapewnia dogodny dostęp do pociągów. Uruchamiane są kolejne połączenia na nieczynnych od lat liniach - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.
Zobacz też: Poznań: Rusza budowa nowego peronu na dworcu. Prace potrwają do 2022 roku [WIZUALIZACJE]
#Wielkopolska: dla krótszych i wygodniejszych podróży zmienia się linia #Piła-#Poznań. Pasażerowie korzystają ze zmodernizowanych peronów m. in. w Obornikach i Rogoźnie. Wkrótce także w Pile. Przebudowane przejazdy=większe #bezpieczeństwo. #FunduszeUE👇https://t.co/M8FIWupXJJ
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) August 21, 2019
Najważniejsze wiadomości dla pasażerów w Wielkopolsce to fakt, iż przy okazji wejścia w życie nowego rozkładu jazdy PKP pasażerowie skorzystają już z nowych peronów na stacjach Kiekrz, Poznań Wola. Oprócz tego przebudowany będzie peron we Wronkach, gdzie trwają prace w ramach przebudowy linii kolejowej z Poznania do Szczecina.
Rozkład jazdy PKP: nowe stacje w wielu miastach
Wyremontowane zostaną nie tylko stacje w Wielkopolsce. Od września podróżni skorzystają z nowych peronów na stacjach Częstochowa Raków czy Korwinów. Z kolei w woj. śląskim zakończy się przebudowa przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Natomiast w październiku z komfortowych platform z wiatami i ławkami skorzystają pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach. Wygodniejszy peron będzie też na przystanku Łaziska Górne Brada.
Czytaj też: PKP: Pociągi z Poznania dojadą do Warszawy w niecałe 2 godziny? Mają jechać nawet 250 km na godzinę
Na Pomorzu Zachodnim w wakacje zakończył się remont peronów w Drawsku Pomorskim i Silnowie. Z kolei na stacji Szczecin Główny od września podróżni będą wsiadać do pociągów z nowego peronu nr 3. Nowy rozkład jazdy przyniesie też zmiany w województwie świętokrzyskim, gdzie mieszkańcy mogą korzystać po modernizacji z przebudowanych peronów na przystankach Skarżysko Kościelne, Marcinków i Starachowice.
Na Opolszczyźnie wróciło bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Podróżni korzystają z nowego peronu na stacji Opole Wschodnie.
Rozkład jazdy PKP: remonty na Warmii i Mazurach
We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Gutkowo-Olsztyn, co ma skrócić czas przejazdu między tymi miejscowościami. Od 13 września pociągi dalekobieżne TLK Rybak, IC Żuławy, TLK Gryf, TLK Branicki pojadą zmienioną trasą na odcinku Malbork-Olsztyn przez Iławę.
Do stacji Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg TLK Stańczyk będzie kursował w skróconej relacji Szczecin Gł.- Gutkowo-Szczecin Gł. W zamian na odcinku Gutkowo-Olsztyn Gł.-Gutkowo zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Od września, kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, autobusy pojadą także za pociągi regionalne na odcinku Olsztyn-Gutkowo oraz Olsztyn-Braniewo.
Rozkład jazdy PKP: remonty do Zakopanego i w Krakowie
Po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii do Zakopanego. Na trasie Nowy Targ-Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów-Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów-Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Od 2 września pociągi EIC Tatry (jako EIC Kościuszko), IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.
W samym Krakowie ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godz. 9.40 – 14.15 na trasie Kraków Główny-Podłęże. Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami.
W nowym rozkładzie jazdy zmienią się godziny odjazdów pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Wybrane składy PKP Intercity będą kursowały objazdem przez Nową Hutę, pomijając stację Kraków Płaszów lub Kraków Główny.
Ponadto od 1 września podróżni z Kielc i Radomia będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa-Wrocław-Warszawa, które czasowo kursowały w skróconej relacji do Radomia. - Dzięki temu poprawi się oferta połączeń Warszawy z Kielcami, która wzrośnie z 4 do 7 par, a także stolicy z Radomiem, gdzie na trasę ruszy już nie 6, a 9 par pociągów - wyjaśnia Mirosław Siemieniec.