Nowy bruk w Grudziądzu wymaga już pilnych napraw
- Remontując ulice odwalono fuszerkę - oceniają przechodnie. Urzędnicy: - Wykonawca poprawia usterki w ramach gwarancji.
Kostka brukowa ułożona latem m.in. na ul. Starej, przy Rybnym Rynku i ul. Wybickiego miejscami się poluzowała, a miejscami zapadła. - To zamarzająca woda „powysadzała” kostki. A przecież przymrozki były na razie symboliczne. Aż strach pomyśleć, co zostanie z nowego bruku, po prawdziwej zimie - mówi Bogdan, mieszkaniec centrum miasta. Nie ma on wątpliwości: - Podczas rewitalizacji ulic odwalono zwykłą fuszerkę!
Przypomnijmy. Kostkę brukową na starówce przekładano w ramach projektu gruntownej modernizacji sieci tramwajowej. Najważniejsze prace zakończono latem. Miały dobry rok spóźnienia. - Dodatkowy czas nie pomógł robotnikom w poprawnym wykonaniu pracy - kąśliwie zauważa pan Bogdan.
Pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów, rozpoczęli „punktowe” naprawy uszkodzonej nawierzchni. - Do napraw wezwaliśmy generalnego wykonawcę przebudowy ulic. Prace są prowadzone w ramach gwarancji, więc nie będziemy za nie płacili - informuje inspektor Łukasz Cybulski z Zarządu Dróg Miejskich.
Jak uszkodzenia opisują fachowcy?
- Był problem ze spoiwem łączącym kostki brukowe. W kilku miejscach spoiwo wykruszyło się, a kostki poluzowały - wyjaśnia inspektor Cybulski. I dodaje: - Więcej usterek na razie nie stwierdziliśmy.
Projekt modernizacji torowiska na starówce kosztował 66 mln zł. W jego ramach nie tylko ułożono szyny i nowy bruk, ale także m.in. zmodernizowano 6 tramwajów, zbudowano nową dyspozytornię przy ul. Dworcowej oraz budynek na pętli w Tarpnie. Połowę kosztów projektu zwróci Unia Europejska.