Nowoczesny laser trafił na blok operacyjny szpitala w Krośnie. Będzie służył nie tylko do operacji prostaty [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Nowoczesny laser trafił na blok operacyjny szpitala w Krośnie. Będzie służył nie tylko do operacji prostaty [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca

Laser tulowo-holomowy Revolix DUO 150 W to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Kosztował 720 tysięcy złotych. W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie będzie służył przede wszystkim do zabiegów urologicznych, ale nie tylko. Operować przy jego użyciu mogą także lekarze innych specjalizacji.

Od 10 lat krośnieński szpital organizuje Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe. To okazja, by lekarze-urolodzy zapoznali się z nowościami w tej dziedzinie. - Kiedyś były to laparoskop czy tzw. laser zielony. Teraz jest to laser revolix - mówi dr Dariusz Sobieraj, kierownik oddziału urologii i urologii onkologicznej, który zabiegał o zakup innowacyjnego sprzętu dla lecznicy w Krośnie.

Było to możliwe dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego. Samorząd województwa przekazał na ten cel 680 tys. zł. Resztę wygospodarował szpital.

Pierwszy zabieg przeprowadził w Krośnie profesor Jens Westphal, ekspert w dziedzinie laserów tulowych, ordynator oddziału urologii i urologii dziecięcej szpitala Alexianer Maria Hilf w Krefeld w Niemczech.

Była to enukleacja, czyli wyłuszczenie gruczolaka prostaty w przypadku zatrzymania moczu. Kolejny zabieg był związany z kruszeniem kamieni, bo również takie możliwości leczenia daje to urządzenie. Można nim także leczyć zwężenia cewki moczowej.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Laserem tulowym można operować pacjentów, dla których inne metody są ryzykowne."

Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.