Nowoczesność wkroczyła do małopolskich skansenów

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Aleksandra Suława

Nowoczesność wkroczyła do małopolskich skansenów

Aleksandra Suława

Zabytki. Polskie plenerowe muzea od lat przyciągają turystów z całej Europy. Teraz, dzięki projektowi Skansenova, nie tylko odzyskują dawny blask, ale i oswajają nowe technologie

Sto odnowionych oraz zabezpieczonych przed niekorzystnym działaniem czasu i pogody zabytkowych obiektów - tak wygląda efekt trwającego od ponad dwóch lat projektu Skansenova, w ramach którego renowacji poddano dziewięć skansenów na terenie całego województwa. Zabytki zostały nie tylko odrestaurowane, ale też wyposażone w alarmy antywłamaniowe oraz monitoring.

Chociaż program formalnie zakończy się dopiero w grudniu, turyści już dziś mogą podziwiać odnowione perełki architektury drewnianej w muzeach pod gołym niebem w: Dobczycach, Nowym Sączu, Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Szymbarku i Łosiu oraz w Zalipiu, Dołędze i Wygiełzowie.

- Mamy to szczęście, że żyjemy w miejscu, które może się poszczycić niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym, którym zachwycają się nie tylko turyści z Polski, ale również ci przyjeżdżający z najbardziej odległych zakątków Europy i świata - mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - Wierzę, że dzięki przeprowadzonym renowacjom każdy w pełniejszy i bardziej komfortowy sposób będzie mógł korzystać z naszego kulturowego dorobku.

Czytaj więcej:

  • Nowocześnie jak... w skansenie
  • Renowacja to dopiero początek...
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.