Nowe lampy i chodniki. Radni Kożuchowa omówili stan gminnych inwestycji
Wykonanie gminnego budżetu, sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej oraz inwestycje głównymi tematami ostatniej sesji.
Radni zastanawiają czy na pewno wystarczy „Zamkowi” pieniędzy do grudnia. – Moje obawy budzą całkowite koszty końcowe usługi wydawniczej gazety „Aktualności Kożuchowskie” i inne. Wykonanie na chwilę obecną to ponad 75% i mam pytanie czy przy obecnym nakładzie gazety koszty są niedoszacowane oraz jakie ewentualnie rozwiązanie jest przewidziane, aby na koniec roku nie okazało się, że budżet został przekroczony – pytał przewodniczący rady Ireneusz Drzewiecki. Sposób wydawania pieniędzy w „Zamku” zaciekawił także wiceprzewodniczącego – Marcina Jelinka. – Nie widzę tu żadnego zagrożenia, tym bardziej, że w budżecie naszej gminy niektóre zadania osiągnęły już 100% wykonania. Jeśli chodzi o koszty usługi wydawniczej nie zostaną one zwiększone, co więcej nie wpłynęły jeszcze wszystkie opłaty za reklamy. Z tego co wiem, podczas komisji nie było pytań nawet co do pozycji budżetu, gdzie koszty przekroczyły sto procent – odpowiadał Paweł Jagasek.
Nie rozwodząc się zbytnio nad tą kwestią radni przeszli do kolejnego punktu obrad jakim było sprawozdanie z realizacji inwestycji – Wszystko realizowane jest według planu – mówił o przebudowie ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki włodarz miasta. Gminne inwestycje nie ominęły także Słociny, której mieszkańcy doczekali się budowy nowego chodnika, a wkrótce ruszy przebudowy drogi gminnej Cisów – Solniki w miejscowości Solniki, na które to zadanie zgłosiło się ośmiu chętnych. W październiku natomiast powinno się rozstrzygnąć kto wykona oświetlenie osiedla mieszkaniowego przy ul. Tuwima, Asnyka, Brzechwy w Podbrzeziu Dolnym. W pierwszym przetargu zabrakło bowiem chętnych. – Co było tego przyczyną i czy środki przeznaczone na tą inwestycję nie zostaną przeznaczone na coś innego? – dopytywała radna Barbara Brzezińska. – Często tak się zdarza, że firmy nie przystępują do przetargu, dlatego ogłosiliśmy drugi. Środki te na pewno nie przepadną – usłyszała w odpowiedzi. Jagasek wspomniał także o oddaniu nowego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz o dostosowaniu wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych przy drugiej z kożuchowskich podstawówek.
Drogi pensjonariusz
Radni wysłuchali także sprawozdania kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej – Urszuli Kalinowskiej – Rok 2015 zamknął się kwotą 11 mln 600 tys. złotych. Największą część z tej kwoty, blisko 6.700.000 zł pochłonęły wydatki w dziale świadczeń rodzinnych. W bieżącym roku najwięcej wydaliśmy na świadczenia wychowawcze 500+, do tej pory (od kwietnia) to 4 mln 169 tys. złotych – mówiła Kalinowska. Zainteresowanie zebranych wzbudziły szczególnie wydatki na fundusz 500+ oraz wydatki na Dom Pomocy Społecznej. – W tej chwili koszt utrzymania jednego pensjonariusza wynosi ponad 3200 złotych miesięcznie i jest to bardzo dużo pieniędzy – nie ukrywała kierownik OPS-u.
Rowerem po torach
Na sesji przegłosowano kilka uchwał w tym najważniejsze dotyczące udzielenia pomocy finansowej Gminie Nowe Miasteczko, zawarcia przez Gminę Kożuchów porozumienia z Gminą Nowa Sól – Miasto, w zakresie objęcia mieszkańców Gminy Kożuchów opieką i usługami świadczonymi przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Soli oraz zawarcia przez Gminę Kożuchów wspólnie z gminami: Kolsko, Nowa Sól, Nowa Sól – Miasto, Otyń i Powiatem Nowosolskim umowy partnerskiej w celu przygotowania i realizacji Projektu pod nazwą „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego„. W tej ostatniej sprawie Paweł Jagasek wraz z innymi samorządowcami, starostą i wicewojewodą gościł u Wiceministra Infrastruktury i Budownictwa w celu przekonania Kazimierza Smolińskiego do przekazanie powiatowi nowosolskiemu w użyczenie gruntów, na których przebiega nieczynna od wielu lat linia kolejowa Wolsztyn – Żagań.