Nim złożysz wniosek o 500+ lub stypendium, przeczytaj!
Od 1 sierpnia Poznańskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski o 500+ i świadczenie rodzinne. Pracownicy PCŚ spodziewają się nawet 80 tys. klientów. Wnioski przyjmują w czterech punktach.
Nawet tysiąc osób może zjawić się we wtorek w punktach Poznańskiego Centrum Świadczeń. Od 1 sierpnia można składać tam wnioski na 500+, świadczenia alimentacyjne, rodzinne, dodatkowo wciąż przyjmowane są wnioski o stypendia szkolne, czy o dodatki mieszkaniowe.
– Samych klientów 500+ mamy już 39 tysięcy. Spodziewamy się, że ta liczba wzrośnie do 40 tysięcy. Z kolei 2 tysiące osób składa wnioski o stypendium, o zasiłki rodzinne 10-15 tysięcy, wnioskodawców o świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest około 3 tysięcy. Przewidujemy, że do końca października odwiedzi nas 60-80 tysięcy osób
– mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ. Zapowiada się więc gorący okres w punktach PCŚ.
Do kiedy składać wnioski?
– Sierpień różni się od kwietnia tym, że wówczas 500+ było nowością. Dlatego wiele osób już w pierwsze dni pojawiło się w siedzibie PCŚ. Te świadczenia, o które wnioski były wtedy składane, są zabezpieczone do końca września – dodaje Damian Napierała.
Wnioski o stypendium można składać tylko do 15 września. Jeśli ktoś nadal chce otrzymywać świadczenia 500+ powinien złożyć wniosek do końca października. Do końca listopada, z kolei, trzeba postarać się o ponowne przyznanie zasiłku rodzinnego. Należy jednak pamiętać o tym, że im później wniosek zostanie złożony, tym później będzie on rozpatrzony, a co za tym idzie - pieniądze na nasze konto nie wpłyną od razu.
– To nie jest tak, że po tym terminie wnioski nie będą już rozpatrywane. Nastąpi jednak przerwa w wypłacaniu świadczeń. Jeśli ktoś złoży wniosek o zasiłek rodzinny w grudniu, to pieniądze zostaną mu wypłacone także za ten miesiąc, ale już nie za listopad – tłumaczy zastępca dyrektora PCŚ.
Gdzie złożyć wniosek?
By uniknąć gigantycznych kolejek, dyrekcja Poznańskiego Centrum Świadczeń już od maja prowadziła kampanię informacyjną „umów się, nie czekaj”. Petenci mogli więc wcześniej zarezerwować termin wizyty przez internet, lub telefonicznie.
– Dodatkowo klienci, którzy pozostawili nam do siebie numery swoich telefonów byli informowani przez naszych pracowników, lub w formie SMS o tym, że kończy się im termin przyznanych świadczeń i trzeba ponownie złożyć na nie wniosek. Każdy także mógł ustalić dogodny dla niego termin wizyty w PCŚ. Jeśli ktoś tego nie zrobił, albo nie ma już wolnych terminów, to na naszej stronie internetowej może sprawdzić stan kolejki w czterech punktach, gdzie obsługujemy poznaniaków
– opowiada Damian Napierała.
W dwóch głównych punktach Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ulicy Małachowskiego i Wszystkich Świętych do dyspozycji poznaniaków jest kilkanaście okienek, które są otwarte od poniedziałku do piątku od godziny 7.30 do 18. Pracownicy będą pracowali do ostatniego klienta. Dodatkowo utworzono punkty obsługi w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień przy ulicy Libelta, a także w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przy ul. 28 Czerwca 1956 r. W każdym z punktów jest przygotowany kącik dla dzieci.
–Dodatkowo planujemy 30 września pracować także w sobotę – zapowiada D. Napierała.
Zmiany z 500+
Jednocześnie przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego należy zapoznać się ze zmianami, wprowadzonymi przez prezydenta RP na początku lipca.
– W przypadku ubiegania się o 500+ osoby samotnie wychowujące dziecko muszą wcześniej wykazać deklarację ustalenia alimentów. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji w przypadku, gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec nie jest znany, albo powództwo o ustalenie świadczeń alimentacyjnych zostało oddalone
– zapowiada Damian Napierała. Także zmiany dotyczą osób, prowadzących działalność gospodarczą i starających się o 500+. Teraz kwota dochodu zostanie odgórnie ustalona tak, jak to jest np. w gospodarstwach rolnych, gdzie dochód jest obliczany od hektara, a kwota co roku jest podawana.
Jak umówić wizytę?
- Wizytę można zarezerwować telefonicznie – numer telefonu 61 646 33 44, przez internet, wchodząc na stronę www.pcs-poznan.pl lub przyjść osobiście do PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy Małachowskiego 10.
- Pod koniec lipca odbyły się tam także „Drzwi Otwarte” dla klientów. Mogli oni wtedy umówić wizytę, czy pobrać nowe druki.
- Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można złożyć również w formie elektronicznej poprzez: portal Emp@tia – empatia.mrpips.gov.pl, portal ZUS – pue.zus.pl, systemy bankowości elektronicznej, ePUAP – epuap.gov.pl. W nioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego można składać w formie elektronicznej poprzez portal Emp@tia i ePUAP.