NIK bada realizację programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie. Prokuratura sprawdza, czy prezes WFOŚiGW źle traktował pracowników

Czytaj dalej
Fot. Piotr Guzik
Piotr Guzik

NIK bada realizację programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie. Prokuratura sprawdza, czy prezes WFOŚiGW źle traktował pracowników

Piotr Guzik

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ma duże zaległości w rozpatrywaniu wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze. Sytuację prześwietla Najwyższa Izba Kontroli. Równolegle prokuratura bada, czy Henryk Tylak, prezes jednostki, dopuszczał się złego traktowania pracowników. Ich zdaniem to właśnie on jest odpowiedzialny za obecną sytuację funduszu.

Program "Czyste Powietrze" przewiduje dofinansowania wymiany starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na nowsze, proekologiczne. Dzięki temu zmaleć ma ilość mało efektywnych pieców starego typu - tzw. "kopciuchów" - które są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym. Premier Mateusz Morawiecki zwykł go określać mianem "programu cywilizacyjnego".

Program ruszył jesienią 2018 roku, a za jego realizację na terenie kraju odpowiadają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tylko, że w Opolu jest z tym straszny problem. Złożyłem wniosek wiele miesięcy temu i nie wiem, jaki jest jego los - denerwuje się jeden z beneficjentów, prosząc o anonimowość.

- Człowiek próbuje się dodzwonić, ale linie albo są zajęte, albo pracownicy tłumaczą, że nie mogą udzielać informacji telefonicznie. Pozostaje droga pisemna. I te pisma trafiają w próżnię! - mówi beneficjent.

Czyste Powietrze. Ile wpłynęło wniosków, ile ich rozpatrzono?

Ustaliliśmy, że takich przypadków jest więcej. Z naszych danych wynika, że do końca października 2018 roku do WFOŚiGW wpłynęło ponad 350 wniosków. Do końca roku było ich ponad 850. Przez ten czas żaden nie został rozpatrzony.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Guzik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Krzysztof C

Ale zaraz, zaraz. Gdzie w takim razie był audyt wewnętrzny Funduszu? Według informacji dostępnych na stronie WFOŚiGW audytorem Funduszu od 2017r. jest żona V-ce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Czyżby po 5-letnim „synekurzeniu” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu żonę awansowano do dalszego synekurzenia w Funduszu? Przecież procedury ochrony informacji, w tym danych osobowych, powinny być dla tej Pani jak „bułka z masłem”. WFOŚiGW to urząd przejęty przez PIS. Co na to pan dr Szymczyk (komendant główny policji), który ostatnio ostro odcina się od układów politycznych (słynny spot wyborczy posła Marka Opioły z użyciem policyjnego helikoptera Black Hawk). Przecież to na kilometr pachnie lokalnym pisowskim układem. Za takie coś poleciał generał Zbigniew Maj, ówczesny komendant główny. Co na to prokuratura, oczywiście niezależna prokuratura, nie z tej samej wioski?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.