Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nieznany świat rosyjskich muzyków, rockmanów, wielkich buntowników

Czytaj dalej
Ireneusz Dańko

Nieznany świat rosyjskich muzyków, rockmanów, wielkich buntowników

Ireneusz Dańko

Rozmowa z Konstantym Usenką, autorem książek o radzieckim i rosyjskim muzycznym undergroundzie.

W kinach leci film „Lato” o rosyjskim rocku z lat 80. XX wieku. Sam kilka lat temu opisałeś jego fenomen w książce „Oczami radzieckiej zabawki”, a teraz drugą „Buszujący w barszczu” poświęciłeś muzycznej kontrkulturze we współczesnej Rosji. Polacy odkrywają wreszcie, że na Wschodzie nie żyją wyłącznie miłośnicy kremlowskich wodzów i prymitywnej popsy?

Coś się zmienia. Kiedy ukazała się moja pierwsza książka, spotykałem się z absolutnym zaskoczeniem, że w Związku Radzieckim, obok systemu lub wbrew niemu, rozwijała się w latach 80. autentyczna scena rockowa. Większość ludzi w Polsce nie miała pojęcia o takich zespołach, jak Akwarium, Kino czy Grażdanskaja Oborona, które dziś są już klasyką. Dziś młodzi ludzie znają to wszystko z internetu, stereotypy pokutują częściej w głowach starszych.

Czasem słyszę opinie, że nie ma sensu interesować się tym, co grają za naszą wschodnią granicą, bo muzycznie to epigoństwo, przetwarzanie tego, co wymyślono na Zachodzie.

Takie podejście świadczy o skrajnej ignorancji. Cała historia muzyki, kultury to ciągłe nawiązywanie do czegoś, mieszanie stylów, nurtów z całego świata. Tygiel etniczny wielkich miast dawał życie nowym ideom w muzyce. Inspiracje rosyjskie czy radzieckie też były obecne, chociażby u niemieckiej grupy Kraftwerk: nie byłoby muzyki elektronicznej, takiej, jaką dziś znamy, bez pierwszych syntezatorów wyprodukowanych w ZSRR.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • Co może pociągać w rosyjskiej muzyce, kontrkulturze?
 • Kto i dlaczego stał się największą rosyjską gwiazdą rocka?
 • Jak wygląda forma młodych gwiazd rosyjskiego rynku muzycznego?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ireneusz Dańko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.