Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Włodzimierz Jurasz

Nieznany rysunek Cypriana Kamila Norwida odnaleziony w Krakowie

To scena znana z trzech opisów ewangelicznych Fot. Antykwariat Wójtowicz To scena znana z trzech opisów ewangelicznych
Włodzimierz Jurasz

Ozdobą najbliższej krakowskiej aukcji antykwarycznej będzie nieznany wcześniej nawet badaczom „Chrystus błogosławiący dzieci”, rysunek wielkiego poety. W dodatku pochodzący ze zbiorów prof. Kazimierza Wyki

- To wydarzenie na skalę ogólnopolską. Ten rysunek nie był nam wcześniej znany - mówi „Dziennikowi Polskiemu” dr Edyta Chlebowska z Ośrodka Badań nad Twórczością C. Norwida Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawczyni tematu, opracowująca katalog plastycznego dorobku artysty.

Cyprian Kamil Norwid, jeden z największych polskich poetów, był autorem ponad 2 tysięcy dzieł plastycznych, choć do czasów współczesnych zachowało się jedynie nieco ponad 1200. Inne znamy dziś tylko z reprodukcji, tytułów bądź opisów.

- Niektóre z rysunków Norwida to jedynie warsztatowe szkice, na tym tle „Chrystus błogosławiący dzieci” wyróżnia się artyzmem i dopracowaniem szczegółów - mówi dr Edyta Chlebowska.

Niepozorny, lekko ściemniały kawałek papieru, o wymiarach 24 x 32 cm. Na nim wykonany ołówkiem i akwarelą rysunek - siedzący Chrystus, odziany w długie szaty, z aureolą nad głową, otoczony grupą matek z dziećmi; jedną błogosławi. Obok stoją dwaj apostołowie; jeden z nich to św. Piotr. Czyli scena trzykrotnie wspomniana w zapisach Ewangelii.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • co wiemy na pewno o niezwykłym rysunku, który dopiero teraz ujrzał światło dzienne?
 • jakie inne dokumenty będziemy mogli kupić na tej wyjątkowej aukcji?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Włodzimierz Jurasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.