Niewiele miejsc w przedszkolach zostanie dla dzieci trzyletnich

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak malgorzata.klimczak@polskapress.pl

Niewiele miejsc w przedszkolach zostanie dla dzieci trzyletnich

Małgorzata Klimczak malgorzata.klimczak@polskapress.pl

W tym roku dla 3-latków może zabraknąć miejsc w szczecińskich przedszkolach.

W tym roku, ze względu na wprowadzaną reformę oświaty, nabór do przedszkoli będzie opóźniony o 2 miesiące. Nowe przepisy zakładają ogłoszenie zasad rekrutacji do 15 kwietnia. Od 1 września gmina ma obowiązek zapewnienia każdemu dziecku trzyletniemu miejsca realizacji wychowania przedszkolnego. Przedszkola będą musiały przyjmować dzieci 3-letnie, a tych dzieci jest więcej niż 6-latków, które mogą, ale nie muszą pójść do szkoły.

- Na sesję 28 marca zostaną skierowane dwie uchwały dotyczące punktów i kryteriów rekrutacji do przedszkoli publicznych oraz sieci przedszkoli - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty. - Nowe przepisy zakładają przeprowadzenie procesu rekrutacji do 15 kwietnia. Do przedszkoli będą mogły być przyjęte dzieci 3-letnie.

Mało miejsc

W tej chwili w Szczecinie jest 13525 miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, natomiast dzieci zameldowanych w Szczecinie, które są w wieku przedszkolnym jest 14234. To prawie tysiąc brakujących miejsc. Ogólnie liczba dzieci w wieku przedszkolnym zmniejszyła się, ale za to przybyła liczba 3-latków.

- Tylko 6-latki mogą zwolnić miejsca w przedszkolach, ponieważ pozostałe dzieci, które chodziły wcześniej do przedszkola, nie biorą udziału w naborze. Wystarczy, że ich rodzice złożą deklarację o kontynuacji nauki - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. - Dopiero po złożeniu tych deklaracji będziemy wiedzieli, ile miejsc dokładnie się zwolni.

Takie deklaracje rodzice muszą złożyć 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji do przedszkoli. Gdyby odeszły wszystkie 6-latki, zwolniłoby się 636 miejsc. 400 miejsc więcej będzie w oddziałach przedszkolnych w szkołach.

W Szkole Podstawowej nr 5 jest możliwość utworzenia dwóch dodatkowych grup przedszkolnych. Szkoła ta od kilku lat prowadzi grupy przedszkolne - trzy 5-latków i 6-latków oraz dwie 3-latków i 4-latków.

Szkoła Podstawowa nr 11 przy ul. Emilii Plater chce utworzyć 7 grup przedszkolnych. Do tej pory mogła przyjąć około 200 przedszkolaków. Do tego celu chce wykorzystać budynek po Gimnazjum nr 8 przy ul. Dubois, z którym obecnie tworzy zespół szkół.

Do zasobów oświatowych miasta wrócą dwa przedszkola niepubliczne, których dyrektorki zrezygnowały z prowadzenia placówek. To jest „Calineczka” przy ul. Monte Cassino i „Literackie” przy ul. Podhalańskiej.

Potrzebne przebudowy

- Przedszkola wymagają remontów, ale już w w kwietniu będziemy robić do nich nabór - mówi Lidia Rogaś. - Na razie zostaną one włączone do przedszkoli publicznych w pobliżu. „Calineczka” wejdzie w struktury Przedszkola Publicznego nr 71 przy ul. Felczaka, a „Literackie” - w struktury Przedszkola Publicznego nr 41 przy ul. Malczewskiego. Włączenie w struktury już działających przedszkoli pozwoli zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na powołanie nowego przedszkola publicznego zgodnie z przepisami, czyli poprzez procedowanie uchwał oraz zorganizowanie konkursu na dyrektora nowej placówki. Być może z czasem te dwa budynki staną się osobnymi przedszkolami. To da 200 dodatkowych miejsc.

750 miejsc powstanie po rozbudowie kilku obecnie działających przedszkoli. Będą to głównie miejsca dla 3-latków i 4-latków. W Przedszkolu Publicznym nr 29 powstanie 50 dodatkowych miejsc, w Przedszkolu Publicznym nr 10 - 275 miejsc, w Przedszkolu Publicznym nr 18 - 125 miejsc, w Przedszkolu Publicznym nr 50 - 200 miejsc, w Przedszkolu Publicznym nr 77 - 150 miejsc.

670 miejsc można przygotować w szkołach podstawowych.

- Remonty planowane w obecnie działających przedszkolach to różnego typy przebudowy pomieszczeń, adaptacje mieszkań na potrzeby oświatowe - mówi Jarosław Stala, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych. - W Przedszkolu Publicznym nr 29 50 miejsc powstanie po adaptacji strychu.

Na remonty i przebudowy przeznaczono 18,5 mln zł.

Dylematy 6-latków

To od decyzji rodziców 6-latków będzie zależało to, czy będzie miejsce w przedszkolu dla dzieci 3-letnich. Większość rodziców chciałoby posłać dziecko do przedszkola publicznego, ale może się okazać, że trzeba będzie skorzystać z oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Jakie alternatywy mają rodzice 6-latków?

Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w klasie pierwszej.

Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola. Muszą jednak uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Rekrutacja

Przeprowadzenie rekrutacji do publicznych placówek wychowania przedszkolnego oraz określenie jej zasad należy do zadań gminy. Czas na to jest do 15 kwietnia. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, rekrutacja do publicznych placówek wychowania przedszkolnego jest przeprowadzana w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Przyjmuje się do nich kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc wychowania przedszkolnego brane są pod uwagę łącznie kryteria ogólne wynikające z ustawy oraz ustalone przez gminę.

Małgorzata Klimczak malgorzata.klimczak@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.