
Na terenie Nadleśnictwa Polanów pod okiem specjalistów jest prowadzona reintrodukcja rdestnioczki gęstej. Co to takiego?
Reintrodukcja to nic innego jak ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących.
Rdestniczka gęsta występuje zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Rośnie na dnie torfowym lub piaszczystym.
Kwitnie od czerwca do sierpnia. Występuje w Europie zachodniej, rzadko w środkowej i południowej oraz miejscami w Azji Mniejszej i Afryce północno-zachodniej.
W Polsce notowana w minionych kilkudziesięciu latach na pojedynczych stanowiskach na Pomorzu.
Na stanowiskach występuje nielicznie i zanika z powodu zanieczyszczania wód i prac hydrotechnicznych. Roślina uznana za zagrożoną w Polsce, wymieniana także w czerwonych księgach Niemiec, Czech, Słowacji i Białorusi. Gatunek objęty prawną ochroną gatunkową.
- Projekt realizujemy w ramach programu przygotowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - mówi Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. - Na naszym terenie zostało wprowadzonych ok. 150 egzemplarzy rośliny. Warto dodać, że ostatnie miejsce występowania u nas rdestniczki stwierdzono w okolicach Miastka w latach 80. Roślina ta została stopniowo wyparta przez inne obce gatunki, jak np. moczarka kanadyjska.
Kilka lat musi upłynąć, by można było jednoznacznie stwierdzić, czy rdestniczka poradziła sobie w otaczającym ją środowisku. W tym czasie specjaliści będą prowadzić nadzór nad programem, który jest prowadzony z udziałem ekspertów z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.