Niespodzianki i przepychanki na podkarpackich listach wyborczych do europarlamentu 2019

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Andrzej Plęs

Niespodzianki i przepychanki na podkarpackich listach wyborczych do europarlamentu 2019

Andrzej Plęs

Listy podkarpackich kandydatów w majowych wyborach do europarlamentu niekiedy zaskakują. Przewidywalny PiS, pełna niespodzianek Koalicja Europejska, Wiosna Roberta Biedronia swoją kandydaturą niemal wywołała bunt wewnątrzpartyjny.

Wiosna Roberta Biedronia to na Podkarpaciu raczej przedwiośnie. I to takie wedle przysłowia: w marcu, jak w garncu. Naturalną kandydaturą partii do eurowyborów był Robert Smucz, który w tej części kraju budował dla Wiosny struktury, był (jest?) liderem partii w tym regionie, działał w Twoim Ruchu Palikota, (póki Twój Ruch był w ruchu), kierował biurem poselskim Dariusza Dziadzio.

Byle do Wiosny

Ogromnym zaskoczeniem, przede wszystkim sympatyków Wiosny, jest nazwisko Anny Skiby na pierwszym miejscu partii w majowych wyborach. Zaskoczeniem raczej przykrym, wręcz grożącym buntem, bo Anna Skiba jeszcze w lutym mocno związana była z ugrupowaniem Ryszarda Petru, a już w marcu stała się „jedynką” na liście Wiosny. Sympatycy ruchu Biedronia nie bardzo potrafią zrozumieć, jak w ciągu miesiąca można się przewartościować ideologicznie z proprzedsiębiorczego Teraz! Ryszarda Petru na hiperprosocjalną Wiosnę Biedronia. Choć to nie pierwsza wolta polityczna pani Anny, co może dowodzić także jej determinacji i woli zmieniania świata, niezależnie jakiego programu politycznego jest się wyznawcą.


1. Anna Skiba jako szefowa struktur Nowoczesnej na Podkarpaciu. Zdjęcie z lutego 2018 roku.
2. 9 grudnia, 2018 r. Anna Skiba podczas konwencji założycielskiej Teraz! Ryszarda Petru.
3. 23 marca 2018 r. - konwencja Wiosny. Anna Skiba jedynką na podkarpackiej liście partii Roberta Biedronia.

Karierę w polityce zaczęła od .Nowoczesnej Ryszarda Petru, w październiku 2016 r. została liderką rzeszowskiego koła .N. Kiedy z liderowania regionalną .Nowoczesną zrezygnował Mirosław Nowak, to Anna Skiba w lutym 2017 r. została szefem partii na Podkarpaciu. Była jedynym kandydatem na tę funkcję, otrzymała 54 głosy poparcia delegatów, przy trzech przeciwnych. Adam Szłapka z centrali partii chwalił ją za mnóstwo energii, wolę działania i ogromne zaangażowanie.

- To bardzo dobry prognostyk przed kolejnymi wyzwaniami i zadaniami dla .Nowoczesnej - wieszczył publicznie.

Kolejnych wyzwań i zadań partia nie wytrzymała. W listopadzie 2018 niemal wszyscy (ok. 200) sympatycy .Nowoczesnej na Podkarpaciu - w tym regionalna liderka Anna Skiba - rzucili legitymacjami partyjnymi, .Nowoczesna w regionie w rzeczywistości przestała istnieć. Padł plan A, ale Anna Skiba uruchomiła plan awaryjny: wystartowała w wyborach samorządowych do Rady Miasta Rzeszowa z listy Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca. To była jednak wyborcza klęska: ledwie 4 proc. głosów poparcia. Padł plan awaryjny, szybko pojawił się nowy: bo jeszcze w listopadzie 2018 r. napisała na fejsbuku: „Szanowni Państwo, postanowiłam wraz z innymi kolegami podjąć się bardzo trudnej roli - budowy nowej partii - partii otwartej na głos ludzi z ulicy, partii mocno społecznej i przy tym dbającej o interesy przedsiębiorców, czyli gospodarki dla dobra wszystkich”.

Nie wiadomo, jak liderce Teraz! szła budowa partii, ale budowa własnej pozycji w tej partii szła błyskawicznie: po niespełna trzech miesiącach została sekretarzem generalnym ugrupowania na kraj. Jeszcze w lutym Anna Skiba wciąż budowała Teraz! na Podkarpaciu, w marcu okazało się, że Robert Biedroń namaścił ją na „jedynkę” na eurowyborczej liście swojego ugrupowania. Kiedy porównać programy wyborcze Teraz! Ryszarda Petru do programu Wiosny, to dwie różne wizje świata, więc to nie jest tylko zmiana barw klubowych, ale i wyznawanych wartości.

Anna Skiba jest przedsiębiorcą, przewodniczącą Rady Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie, szefową Rzeszowskiej Rady Kobiet działającej przy prezydencie Rzeszowa. Jeśli tym razem odniesie sukces wyborczy, to awans z funkcji przewodniczącej rady rzeszowskiego osiedla do Parlamentu Europejskiego będzie ewenementem na skalę… Parlamentu Europejskiego.

Przedwyborcze gry i zabawy

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

W Świętokrzyskiem go znają, dla Podkarpacia jest postacią anonimową. Wiadomość, że ma otwierać listę wyborczą KE w okręgu podkarpackim, sam przyjął bez entuzjazmu, kilka dni wahał się z decyzją, czy zaakceptować taką propozycję szefów koalicji. Zaakceptował, ale już wcześniej zapowiadał, że będzie to decyzja podyktowana rozsądkiem, choć podjęta bez radości.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.