Niesłusznie skazani wychodzą zza krat i uczą się życia na nowo

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Dorota Kowalska

Niesłusznie skazani wychodzą zza krat i uczą się życia na nowo

Dorota Kowalska

Arkadiusz Kraska, Tomasz Komenda, Czesław Kowalczyk - ich historie nie są odosobnione. Trafiają do więzień, choć nie złamali prawa. Potem śledczy naprawiają błędy swoich kolegów, zdarza się jakiś „cud”: ktoś sobie coś przypomni, ktoś inny zmieni zeznania. Takie historie zdarzają się na całym świecie: niewinne osoby spędzają za kratami po kilkanaście lat, zdarzało się, że w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Tanzanii wymierzano im karę śmierci.

6 maja 2019 roku. 45-letni Arkadiusz Kraska opuszcza mury aresztu śledczego w Szczecinie. Sąd Najwyższy zgodził się, aby po 19 latach spędzonych za kratami wyszedł z więzienia. Kraska będzie czekał na decyzję w sprawie uniewinnienia na wolności.

- Pierwsze, co zrobię, to coś zjem - mówi Kraska. Cały czas się uśmiecha.

Przed aresztem śledczym od południa czeka na niego rodzina i znajomi. W rękach trzymają transparenty, sałatkę i bezalkoholowego szampana.

- Dziękuję pani prokurator Barbarze Zapaśnik, dziennikarzom, wszystkim, którzy mi pomogli. Jestem niewinny. Mam nadzieję, że osoby, które mi to zrobiły, przejdą przez to samo co ja. Traktowano mnie jak najgorszego kryminalistę - mówi 45-latek.

Dowody na niewinność Kraski od kilkunastu miesięcy zbierała właśnie prokurator Barbara Zapaśnik, nazywana pogromczynią gangów. To ona doprowadziła przed wymiar sprawiedliwości między innymi grupę Marka M., pseudonim Oczko. Na początku marca skierowała do sądu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i uniewinnienie Kraski.

- Ja zawsze mówię, że o Arka walczyły kobiety. Jego siostra, Dorota, ja, była narzeczona, prokurator Zapaśnik. W tej grupie są także dziennikarki, jak Ewa Ornacka, Magda z Polsatu i Alicja Wirwicka z portalu Onet - mówi Onetowi żona Kraski.

Arkadiusz Kraska został skazany za zastrzelenie w 1999 roku w Szczecinie Marka C. i Roberta S. Sprawę szeroko opisał Onet. Do strzelaniny doszło w centrum miasta, śledczy uznali wówczas, że strzelał Kraska. Mężczyzna w 2001 r. skazany został na dożywocie, łącznie odsiedział 19 lat.

Z artykułu Onetu wynika, że w śledztwie mataczyli funkcjonariusze policji, grożąc świadkom „szantażem i zmuszaniem do seksu”. Jeden z mundurowych miał zmuszać do seksu partnerkę mężczyzny, inni wywieźli jego syna do domu dziecka. Wszystko po to, aby zamknąć mu usta. Kraska aniołem nie był. W przestępczym światku nosił pseudonim „Willy”. „Kojarzono go z jednym z gangów, toczących walkę o panowanie nad miastem. (...) Chodził na ustawki, szkolił się w walkach, był silny jak tur” - pisał o Krasce Onet.

Sąd Najwyższy w poniedziałek poinformował o wstrzymaniu wykonania kary dożywocia, którą odsiadywał Kraska. - Dzisiejsza decyzja nie przesądza ostatecznego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego - zastrzegł Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

- Nie jestem zabójcą - mówi przed aresztem Kraska.

Dzień później, 7 maja, przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu miał się rozpocząć proces ws. zbrodni miłoszyckiej. To właśnie za nią 18 lat w więzieniu spędził niesłusznie skazany Tomasz Komenda.

Tym razem na ławie oskarżonych zasiedli Ireneusz M. i Norbert B. Śledztwo w sprawie miłoszyckiej zbrodni prokuratura wznowiła po latach, na wniosek rodziców zamordowanej Małgosi. Przeprowadzono ekshumację i zbadano ubranie nastolatki. Znaleziono na nim ślady biologiczne z DNA. Przebadano wielu mężczyzn, którzy byli na dyskotece, na której bawiła się dziewczyna. Wyniki były jednoznaczne i doprowadziły do zatrzymania dwóch wymienionych wyżej mężczyzn. Norbert B. był na dyskotece, na której zamordowano 15-latkę. Choć nie był tam zatrudniony, miał pomagać ochroniarzom. Po morderstwie był przesłuchiwany. Występował wówczas wyłącznie w charakterze świadka. Po zdarzeniu mężczyzna kilkukrotnie spotykał się z rodzicami zamordowanej Małgosi, potem z dziennikarką Polskiego Radia Wrocław, której opowiadał, kto jego zdaniem może stać za zbrodnią. Żadna z osób, o których mówił, nigdy nie usłyszała zarzutów. Zdaniem śledczych, którzy postawili mu zarzuty, takim właśnie zachowaniem chciał odwrócić uwagę od siebie. Niedługo po morderstwie od Norberta B. pobrano ślady biologiczne i odcisk szczęki. Dziś prokuratorzy, którzy zlecili nowe, znacznie dokładniejsze badania twierdzą, że to właśnie on jest jednym ze sprawców.

Śledczy przeanalizowali jeszcze raz zeznania Norberta sprzed lat i zauważyli, że różnią się między sobą. Ich zdaniem może to świadczyć, że dwadzieścia lat temu mężczyzna miał coś do ukrycia. Podczas jednego z przesłuchań twierdził, że zna Małgosię i widział ją na dyskotece, innym razem przekonywał, że nie ma pojęcia, kim była ofiara.

Kiedy doszło do zbrodni w Miłoszycach, Norbert B. miał niespełna dwadzieścia lat. Potem poznał swoją przyszłą żonę. Wkrótce urodziło im się pierwsze dziecko, kilka lat później drugie. Mężczyzna od kilkudziesięciu lat pracuje w straży pożarnej. Zaczynał jako ochotnik w jednostce w Miłoszycach. Dziś jest to jego zawód. Norbert B. do aresztu trafił cztery miesiące temu, z najcięższym z zarzutów: gwałtu i morderstwa.

Kim jest drugi podejrzany? 43-letni Ireneusz M. to niezwykle groźny kryminalista-recydywista. Na przesłuchanie trafił prosto z zakładu karnego, gdzie odsiaduje wyrok za inne gwałty. Na jego trop specjalny zespół policyjno-prokuratorski wpadł dopiero podczas ponownego analizowania akt śledztwa dotyczącego zbrodni miłoszyckiej. „Jak przeczytaliśmy jego zeznania z 4 stycznia 1997, wiedzieliśmy, że to on. W swoich zeznaniach opowiadał tylko o jednej dziewczynie (chodzi o zamordowaną i zgwałconą 15-letnią Małgosię). Pamiętał, że siedziała komuś na kolanach, pamiętał, co robiła na scenie w klubie Alcatraz. Opisał wreszcie, jak była ubrana, mówił, że miała kozaczki, zakrywające kostki. Powiedział wreszcie, że miała białe skarpetki z czerwonym paskiem” - opowiadał „Kurierowi Porannemu” jeden ze śledczych. I właśnie to zgubiło seryjnego gwałciciela. Żeby zobaczyć te skarpetki, musiał widzieć Małgorzatę Kwiatkowską bez butów i rajstop. Gdy znaleziono martwą nastolatkę, miała na sobie tylko opisane przez M. skarpetki.

To być może za tych właśnie mężczyzn za kraty trafił Tomasz Komenda. Jego sprawa jest jedną z najgłośniejszych z ostatnich lat. W 2018 roku śledczy Robert Tomankiewicz i Dariusz Sobieski złożyli do Sądu Najwyższego wniosek o uniewinnienie prawomocnie skazanej osoby, właśnie Komendy. 15 marca 2018 Sąd Okręgowy we Wrocławiu z urzędu warunkowo zwolnił Komendę z odbycia kary. Mężczyzna nie krył wzruszenia. Po ogłoszeniu decyzji popłakał się, podobnie jak jego rodzina.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.