Niepubliczne Przedszkole Katolickie przy parafii św. Wawrzyńca
Trzy rzeczy, które zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka… [Dante Alighieri]
Autor „Boskiej komedii” znał się na rzeczy – w końcu zaglądał do raju przez literacką dziurkę od klucza. Z tych trzech cudów, tylko na gwiazdy nie mamy wpływu – zapalają się i gasną bez naszej pomocy. Kwiaty i dzieci wymagają zaś czułego i troskliwego „ogrodnika”, który pomoże im piąć się ku światłu, by mogły zakwitnąć i zaowocować we właściwym dla siebie czasie…
Niepubliczne Przedszkole Katolickie przy parafii św. Wawrzyńca jest najstarszą tego typu placówką w Nakle nad Notecią. Od 1994 roku zdążyło się mocno zakorzenić w mieście, dając solidny fundament, na którym można budować nowocześnie i przyjaźnie dla rodziny.
- Wychowujemy zgodnie z wartościami chrześcijańskimi: szacunku, wolności myśli i słowa, współpracy, bezinteresownej miłości i działania dla dobra drugiego.
- W ramach czesnego dzieci korzystają z zajęć rozwijających zainteresowania i umiejętności – uczą się tańca nowoczesnego, żeby kręcić piruety jak Agustin Egurrola, ćwiczą język angielski, by móc wypić kiedyś herbatkę u królowej, a także opanowują strategie szachowe niczym Magnus Carlsen – norweski arcymistrz.
- Dzieci kształcą umiejętności matematyczne, bawiąc się w kodowanie, rozwijają też talent plastyczny, idąc w ślady Rembrandtów i van Gogów.
- Nad prawidłowym rozwojem najmłodszych czuwają specjaliści: logopeda i pedagog – prowadzący terapię korekcyjno-kompensacyjną.
- Pracujemy nad wczesnym rozpoznaniem potrzeb dziecka w celu indywidualizacji pracy – każdy jest u nas Małym Księciem, który odkrywa świat na swój własny sposób.
- Włączamy się w realizację ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjnych – „Jedzie pociąg… przez kontynenty”, „Gramy zmysłami”, „Wyzwania Teodora”, „Uczymy dzieci programować”, „Z kulturą mi do twarzy”.
- Korzystamy z najlepszej – kompleksowej aplikacji dla przedszkoli i żłobków w Polsce, która pozwala rodzicom na szybką i sprawną komunikację z placówką. Dzięki niej rodzic może: jednym kliknięciem zgłosić nieobecność dziecka; o każdej porze sprawdzić tablicę z ogłoszeniami; wyświetlać i opłacać rachunki; zobaczyć w galerii zdjęć, jak jego dziecko spędza czas.
- Zaszczepiamy radość obcowania ze Sztuką przez duże „S”, organizując spotkania z muzykami z filharmonii – bo nic tak nie kształtuje gustów estetycznych jak kontakt z klasyką. Staramy się wprowadzać dzieci na deski teatru i opery, oswajając z niezwykłym światem scenicznej wyobraźni.
- Chcemy być obecni w świecie osób starszych – pokazując dzieciom ważne więzi, jakie powinny łączyć ich z dziadkami. To gwarancja powolnego, ale też skutecznego budowania szacunku wobec seniorów, serdeczności, naturalności we wzajemnych kontaktach.
- Uczymy właściwego podejścia do spraw ochrony przyrody i najbliższego otoczenia – segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, poznajemy źródła energii odnawialnej, z szacunkiem odnosimy się do świata roślin i zwierząt. Uświadamiamy, że „ekologiczny styl życia” to nasz obowiązek wobec planety, na której żyjemy.
- Celebrujemy święta narodowe – starając się ponieść w drobnych rączkach to wielkie dziedzictwo, jakim jest Ojczyzna: nasz wspólny dom pod biało-czerwoną flagą.
- Odkrywamy wyjątkowość otaczającego nas świata i ludzi – pokazujemy, że „inność” może być źródłem nauki i refleksji, że można na nią odpowiedzieć akceptacją, szacunkiem i zrozumieniem (Dzień Autyzmu, Światowy Dzień Zespołu Downa).
- Organizujemy różnorodne konkursy, a także uczestniczymy w projektach proponowanych przez inne placówki, przygotowując dzieci do podejmowania wyzwań, mierzenia się z zadaniami, radzenia sobie z rywalizacją i przekuwania jej w pozytywną energię dającą siłę do walki, ale też przyjmowania niepowodzeń.
- W każdym czasie i miejscu zwracamy uwagę na kulturę osobistą – uczymy zasad savoir-vivre’u, zgodnie z przesłanką, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Korpus dyplomatyczny byłby z nas dumny.
- Włączamy się w akcje charytatywne, pokazując, jak ważne jest budzenie w sobie bezinteresowności i chęci pomocy, niezależnie od wieku. Uczymy przełamywania egoizmu, czyli patrzenia nieco dalej niż czubek własnego noska.
- Dzieci korzystają ze zdrowych, zbilansowanych posiłków, które śmiało można nazwać „domowymi” – w tym miejscu przepraszamy wszystkie mamy i babcie za podwyższoną konkurencyjność.
- Planujemy poszerzenie oferty o otwarcie grupy żłobkowej, gwarantując harmonijny rozwój strefy emocjonalnej, intelektualnej, a także motorycznej.
- Zapewniamy dzieciom rodzinną atmosferę, otaczając opieką i troskliwością. Staramy się, by dobre relacje między pracownikami przekładały się na radość i życzliwość towarzyszącą wychowankom. Wszak już Juliusz Cezar przestrzegał, by uważać na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni.
- Podchodzimy do naszych wychowanków – zgodnie ze słowami Jana Pawła II – jak do „projektu, który nieustannie się urzeczywistnia”. Idziemy tuż obok i wspieramy – nie narzucamy i nie dajemy gotowych instrukcji. Dzieci są „przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”. Której nie można narzucić gotowego scenariusza.
- Razem z dziećmi oswajamy otoczenie w sposób bezpieczny, radosny, twórczy i zgodny z tempem ich rozwoju. Towarzyszymy – bo w oczach dziecka nie ma siedmiu cudów świata. Jest ich siedem milionów…
ul. Kościelna 6
89-100 Nakło nad Notecią
tel. 52 385 50 03
www.katolickie-przedszkole.pl