Paweł Kędzia

„Nieprzemakalny” - rewolucjonista w modzie na wodzie

Andrzej Schuetz, bratanek Henryka Strzeleckiego, organizował oddział firmy „Henri Lloyd” w Polsce i stoi na jego czele. Fot. Paweł Kędzia Andrzej Schuetz, bratanek Henryka Strzeleckiego, organizował oddział firmy „Henri Lloyd” w Polsce i stoi na jego czele.
Paweł Kędzia

Ciężkie, impregnowane olejem skafandry zastąpił lekkimi kurtkami, które przebiły się do codziennej mody. Jeden z ich sztandarowych modelów w różnych wariacjach produkowany jest do dziś.

W kurtkach firmy „Henri Lloyd” żeglarze ustanawiali światowe rekordy, opływali świat wszerz i wzdłuż, a nawet zdobywali bieguny. Oprócz żeglarzy i podróżników, w odzieży z charakterystycznym logo HL pojawiają się zawodowi sportowcy, celebryci. A za sprawą boomu we Włoszech trafiły jako modny strój na ulicę.

Henryk Strzelecki, imigrant z Brodnicy i żołnierz w armii gen. Andersa, w 1946 r. wylądował w Anglii w obozie przejściowym dla byłych wojskowych. Pracując w firmie produkującej ubrania robocze zainteresował się branżą tekstylną. Skończył nawet szkołę średnią i studia w tym kierunku - handel, technika i moda na Uniwersytecie w Leeds.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.