Ewa Gorczyca

Nieprawidłowości w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego Jasła? Sprawę zbada prokuratura

- Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Fot. Tomasz Jefimow - Na razie nie informujemy o wynikach głosowania - mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Ewa Gorczyca

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Jaśle wywołała niezdrową rywalizację. Głosowanie zakończyło się, ale magistrat wstrzymał się z opublikowaniem zwycięskich projektów. Sprawa trafiła do prokuratury.

Po raz pierwszy jaślanie mogli decydować o tym, na co wydać fundusze z budżetu miasta. Pula przeznaczona na ten cel wynosiła 300 tysięcy złotych.

Władzom Jasła zależało na tym, by mieszkańcy pokazali swoją kreatywność i aktywność. Burmistrz Ryszard Pabian apelował o składanie propozycji wykorzystania tych pieniędzy z pożytkiem dla społeczności - czy to całego miasta, czy też osiedla, ulicy albo konkretnej grupy ludzi. Pomysł mógł zgłosić każdy jaślanin, nie tylko pełnoletni, wystarczyło mieć ukończone 13 lat i zebrać 25 głosów poparcia dla danego przedsięwzięcia.

Początkowo szło opornie, bo na dzień przed upływem terminu, na specjalnej stronie w internecie, utworzonej przez magistrat, było zaledwie kilka propozycji. Dopiero w ostatnim dniu posypała się lawina wniosków. Ostatecznie jaślanie złożyli w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego 33 projekty na łączną wartość prawie 3 milionów złotych.

Pomysły były różnorodne. Od drobnych, jak doposażenie Domu Ludowego na jednym z podmiejskich osiedli w sprzęt kuchenny za niespełna 7 tysięcy złotych, po kosztowne - jak drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich (gdzie mecze rozgrywają m.in. Czarni Jasło) za ponad 200 tysięcy złotych.

W dalszej części artykułu:

 • jak wyglądało głosowanie na budżet obywatelski
 • jakie wykryto nieprawidłowości
 • co zrobi burmistrz

 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.