Niepełnosprawny Marcin pomaga niepełnosprawnemu Kamilowi. - Mi też ktoś kiedyś pomógł - mówi

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Niepełnosprawny Marcin pomaga niepełnosprawnemu Kamilowi. - Mi też ktoś kiedyś pomógł - mówi

Norbert Ziętal

Krystyna Kielar, matka niepełnosprawnego 25-letniego Kamila, zwracała się do wielu instytucji z prośbą o wsparcie w remoncie domu lub budowie nowego. Bez efektu. A pomoc nadeszła w najmniej oczekiwanej chwili, od jeszcze mniej spodziewanej osoby.

Tego dnia Marcin Góral z Łowiec wybrał się wczesnym rankiem do przychodni lekarskiej w Jarosławiu. Chciał być pierwszy w kolejce do lekarza i był. Gdy jakiś czas później w przychodni pojawiła się pani Krystyna z Kamilem, w kolejce czekało już trochę osób.

- Wchodzę, patrzę, sporo ludzi. No, Kamilku, poczekamy. Aż naraz wstaje jakiś młody pan. Niepełnosprawny. Już na pierwszy rzut okna widać, że każdy ruch sprawia mu trudność. A ten chłopak wstaje i mówi do innych ludzi z kolejki. „Proszę państwa, ja chciałem prosić, żeby tego chłopaka przepuścić” i wskazuje na Kamila. Zamurowało mnie - wspomina pani Krystyna.

Krystyna Kielar z Jodłowki w gm. Pruchnik ze swoim niepełnosprawnym synem Kamilem mieszkają w fatalnych warunkach.
Norbert Ziętal Ja nie jestem jeszcze w tak dramatycznej sytuacji jak Kamil - mówi Marcin Góral z Łowiec (z lewej). Z prawej Krystyna Kielar z niepełnosprawnym 25-letnim Kamilem.

Dopiero później się dowiedziała, że pan Marcin, 28-latek, chociaż intelektualnie jest w pełni rozwinięty i sprawny, to fizycznie, po przebytym porażeniu mózgowym, ma spore trudności w poruszaniu się. Według niej, ruchowo jej syn jest bardziej sprawny od pana Marcina. Na pewno łatwiej mu chodzić.

Oczywiście ludzie czekający w kolejce, pacjenci z różnymi schorzeniami, bez wahania przepuścili panią Krystynę i Kamila.

- Gdy zobaczyłem Kamila, to oceniłem, że jest w gorszej sytuacji niż ja. Ja koło siebie potrafię wszystko zrobić, on nie. To od razu widać. Powiedziałem do ludzi „Ja jestem pierwszy w kolejce, ale przepuszczam tego chłopaka, bo jemu trzeba ustąpić miejsca. Zadziałało, choć patrzyli na mnie nieco zaskoczeni”.

Zobaczy pani, że pomogę

Ale to nie koniec niespodzianek tego dnia, w zasadzie dopiero początek.

- Ten pan Marcin wstaje i mówi do mnie: „chciałem pomóc pani synowi”. Byłam w takim szoku, że aż zaniemówiłam. Tak chwilę stałam i bez słowa patrzyłam.... Osoba głęboko niepełnosprawna, która sama potrzebuje wsparcia. Jak ktoś taki może pomóc mojemu synowi? A on mówi: „proszę pani, mnie pomogli ludzie, to ja się teraz chcę zrewanżować pani synowi”. Ale jak? „Zobaczy pani, że pomogę”.

Pan Marcin uruchomił akcję na portalu pomagam.pl. Wystarczy wejść na internetowy adres https://pomagam.pl/kamilkielar i wpłacić dowolnej wysokości kwotę. W ciągu kilkunastu dni różnej wysokości kwoty wpłaciło 278 osób, uzbierało się ponad 14,5 tys. złotych.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak los ciężko doświadczył Marcina z Łowiec
 • co Marcin począł z pieniędzmi, które darczyńcy wpłacili na jego konto
 • co zrobił, by pomóc Kamilowi
Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.