Niemcy nie chcą już diesli. Polacy masowo je odkupują

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Bartosz Gubernat

Niemcy nie chcą już diesli. Polacy masowo je odkupują

Bartosz Gubernat

Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej samochody z silnikami diesla sprzedają się coraz gorzej, w Polsce ich udział w imporcie rośnie. Na wiosnę już 4 na 10 sprowadzanych aut miało silniki zasilane olejem napędowym.

Jeszcze 10-15 lat temu samochody z silnikami diesla były w Europie bardzo popularne. Kierowcy wybierali je głównie ze względu na trwałość i niskie zużycie paliwa. Ostatnich kilka lat to jednak odwrót od oleju napędowego.

- Przełomem są ostatnie 3 lata. Po wybuchu afery Volkswagena reputacja diesli jako silników w miarę ekologicznych spadła. Dodatkowo, nowe jednostki zasilane tym paliwem nie są już tak trwałe i często wymagają nowych napraw. Dlatego ich sprzedaż w Europie także jest coraz gorsza – komentuje Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

W Niemczech zapadł dodatkowo wyrok, który daje tamtejszym samorządom możliwość wprowadzania zakazu wjazdu dla takich samochodów do centrów miast. A niektóre z nich zapowiadają, że w przyszłości nie będą ich w ogóle rejestrować To wszystko sprawia, że w salonach coraz lepiej sprzedają się pojazdy z silnikami benzynowymi, a coraz większy udział w sprzedaży mają hybrydy i samochody elektryczne. SAMAR obserwuje już efekty tych zmian w naszym kraju. W marcu udział diesli w imporcie pojazdów używanych do Polski wzrósł do poziomu 42,6 procent.

- Rynek nie zna próżni, skoro gdzieś pojawiły się do sprzedania tanie, używane diesle, Polacy je kupują, aby sprzedać z zyskiem w swoim kraju – mówi Dariusz Balcerzyk.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

  • Czy w Polsce właściciele takich samochodów mogą spać spokojnie
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.