Andrzej Plęs

Nielegalnie sprzedawali preparaty poronne. Ofiarą szajki padła mieszkanka Podkarpacia

Nielegalnie sprzedawali preparaty poronne. Ofiarą szajki padła mieszkanka Podkarpacia Fot. Fot. cbsp.policja.pl
Andrzej Plęs

Zaczęło się od pacjentki, która w 2018 r. z silnym krwawieniem trafiła do szpitala. Tu lekarze uzyskali od niej informację, że kobieta wcześniej zażyła medykament o poronnym działaniu ubocznym i niepożądanym, a niekoniecznie związanym z dolegliwościami ginekologicznymi. Skąd miała? Z ogłoszenia w Internecie. Medycy zawiadomili prokuraturę.

Prowadząca dochodzenie Prokuratura Rejonowa w Brzozowie uznała, że najwyraźniej niecertyfikowany i karalny obrót środkami medycznymi toczy się w cyberprzestrzeni, toteż o pomoc zwróciła się do Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie. „Namierzenie” sprzedawców w sieci nie było łatwe, potrafili maskować swoje ślady, ale śledczych podkarpackich wsparli koledzy z poznańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji. Rosło przekonanie, że ofiara nielegalnie rozprowadzonego specyfiku na Podkarpaciu to nie incydent, ale skutek procederu na skalę ogólnopolską.

Twórcy nielegalnego systemu sprowadzali specyfiki z zagranicy, kierując się konkretnymi zamówieniami. Pocztą kurierską środki trafiały do klientek, które zamawiały je za pośrednictwem sklepu internetowego.

Przestępcy ze Śląska

Ustalone przez policję cyberślady pozwoliły na ustalenie trojga mieszkańców Śląska, którzy stworzyli i prowadzili system redystrybucji nielegalnych substancji. Kolejne etapy śledztwa ujawniły pełniejszy obraz procederu: sprowadzane i odsprzedawane w Polsce medykamenty na ogół nie były dopuszczone do obrotu na terenie RP, niekiedy oryginalne, ale w wielu przypadkach podrobione, na ogół dedykowane pacjentom na różne schorzenia.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Zdaniem śledczych nielegalnie wprowadzono do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu poronnym, ale to jeszcze nie koniec śledztwa."

Pozostało jeszcze 53% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.